Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı: Adalı cinayetinde soruşturma başlıyor

Aydınlanamayan Kutlu Adalı cinayetinde, Atilla Peker’in verdiği dilekçe sonrası soruşturma ve kovuşturma yapmanın olanaklı olduğu kanaatine varıldığı açıklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Atilla Peker’in verdiği ifade sonrası yapılan değerlendirmeler sonucu, Türk adli makamlarının soruşturma ve kovuşturma yapmasının, Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca olanaklı olduğu kanaatine varıldığı açıklandı. Açıklamada ayrıca, Kuzey Kıbrıs adli makamlarından ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin temin edilmesi amacıyla gereken yazışmaların yapılması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklama şöyle:
“Atilla Peker adlı şahsın Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderdiği ‘Gazeteci Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta öldürülmesi’ olayına ilişkin çeşitli iddialar içeren dilekçesinin teslim alınması ve yapılan ilk değerlendirme sonucu iddiaya konu suçlarla ilgili Türk adli makamlarının soruşturma ve kovuşturma yapmasının Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca olanaklı olduğu kanaatine varılması üzerine dilekçe içeriğinde bahsi geçen suç iddialarıyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında cinayet olayının gerçekleştiği KKTC adli makamlarından ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin temin edilmesi amacıyla gereken yazışmaların yapılması ve yine ülkemiz dahilinde bulunan muhtemel delillerin temini ile dilekçe sahibinin ayrıntılı beyanının alınması için çalışmalara başlanmıştır.”

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi