KITSAB’tan Hükümete: Aldığınız karar ‘kendini bilmezlik’ halidir

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Güney Kıbrıs’a filtrelenmiş bir şekilde gelen turistlerin bile Kuzey Kıbrıs’a geçişine izin verilmeyen Bakanlar Kurulunu kararını eleştirdi.

Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği’nden (KITSAB) yapılan yazılı açıklamada “Başta Güney Kıbrıs, Türkiye ve Yunanistan olmak üzere çevredeki ülkelerin turist getirmek için harcadığı çabaları ibretle; KKTC hükümetinin Kuzey Kıbrıs’a turist getirilmesini engellemek için yaptıklarını ise endişe izlemekteyiz” denildi.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı kararlara işaret edilen açıklamada, “Güney Kıbrıs’a filtrelenmiş bir şekilde gelen turistlerin bile Kuzey Kıbrıs’a geçişine izin verilmeyeceğini; Güney Kıbrıs’a gelebilen bir turistin KKTC’ye geçebilmesi için KKTC tarafından yeşil olarak tanımlanmış bir ülkeden gelmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu durumda bizim, yeşil kategoride yer alan Yeni Zelanda, Falkland Adaları ve İzlanda gibi ülkelerden turist getirmekten başka şansımız kalmamış görünmektedir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un, Rus turist akışını başlatmak için Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da eşlik etmesiyle Rusya’ya kadar gittiğine işaret edilen açıklamada “KKTC hükümetinin ayağımıza kadar gelen Rus turistlerin KKTC’ye günübirlik ziyaretlerine bile izin vermeyeceğini açıkça ilan etmesi tam bir ‘kendini bilmezlik’ halidir. Bu tutum, turizm sektörünün Kıbrıs Türk ekonomisi için ‘hayati önemde’ olduğunu kavramamış olmanın ötesinde yurttaşlarımızın nasıl bir durumda olduğunu bile gözlemleyememek demektir” denildi.

“ALINAN KARARIN ARDINDA YATAN DÜŞÜNCEYİ ANLAYABİLMEK MÜMKÜN DEĞİL”

“KKTC hükümeti, başlıca gelir kaynağımızı oluşturan turizm sektörüne son ve öldürücü darbeyi bu şekilde indirmiş olurken, yüzlerce acentemizi, Güney Kıbrıs’tan günü birlik olarak KKTC’ye geçen turistlere hizmet veren yüzlerce restoranımızı ve binlerce çalışanı da açlığa mahkum etmiştir” denilen açıklamada bunun esnafın bir süre daha “işsizlikten kırılacağı” anlamına geldiği belirtildi.

Alınan kararın ardında yatan düşünceyi anlayabilmenin mümkün olmadığı vurgulayan KITSAB, “Aylardan beri alınan kararlarla ortaya çıkan tek şey, KKTC Hükümetinin turizm sektörünü gözden çıkarmış olduğudur. Bu sektörden ekmek parası kazanan, bu sektöre umut bağlayan herkes, beklentilerini ve tutumlarını bu sonuca göre şekillendirmek zorunda bırakılmaktadır” ifadelerini de kullandı.

(DOĞ/FEZ)

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi