Akıncı: Yüzleşilmesi gereken gerçekle karşı karşıyayız

Mustafa Akıncı aydınlanamayan Kutlu Adalı cinayeti ilgili yaşanan vahşetin hesabı verilmeli yeni bulgular ışığında sonuna kadar gidilerek bu cinayetin her yönüyle aydınlığa kavuşturulması gerekliliğini vurguladı.

4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda aydınlanamayan Kutlu Adalı cinayeti ilgili gelinen noktada cinayeti, Türk devleti adına görev yapmakla yetkili kılınmış canavar ruhlu faşistlerin Türkiye’nin yeraltı-mafya örgütleri ile iş birliği içinde işledikleri yapılan açıklamalardan ortaya çıktığı söyledi.

Mustafa Akıncının paylaşımı şu şekilde:

“25 yıl önce Kutlu Adalı hunharca katledildiği zaman, bunun düşünce ve fikrin susturulmasına yönelik siyasi bir cinayet olduğu saptamasında bulunmuştuk; bunun yeraltı örgütü işi olduğu ve aydınlatılması için sadece Kıbrıs’taki yöneticilere değil Türkiye yönetimlerine de sorumluluk düştüğünü belirtmiştik. Aradan yıllar geçtikçe bu konuda toplumsal bir yüzleşmeye ihtiyacımız olduğu, karanlık güçler deyip arkasını getiremediğimizi, elde delil olmayınca belki daha açık konuşulamadığını ama hemen herkesin bu cinayetin arkasındaki güçleri tahmin edebildiğini söyleyegeldik. Şimdi gelinen noktada bu cinayeti, benzeri birçok cinayetteki gibi, Türk devleti adına görev yapmakla yetkili kılınmış canavar ruhlu faşistlerin Türkiye’nin yeraltı- mafya örgütleri ile iş birliği içinde işledikleri yapılan açıklamalardan ortaya çıkmış bulunuyor. Artık tahmin değil yüzletilmesi gereken gerçekle karşı karşıyayız. Bu vahşetin hesabı verilmelidir. Yeni bulgular ışığında sonuna kadar gidilerek bu cinayet her yönüyle aydınlığa kavuşturulmalıdır.”

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi