İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Avcı’dan Peker yorumu: “Bildiklerinin yüzde 10’unu anlatıyor”

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı, Sedat Peker'in iddialarına dair 30 yıllık çok ciddi ilişkiler ağına sahip olduğunu, genel olarak olumlu gördüğünü ve kişiliğinden ayrı olarak anlattığı şeyleri önemsediğini belirtti.

Türkiye’de Sözcü TV’ye konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı, Sedat Peker’in sosyal medya hesabından yayınladığı videolarda ortaya attığı iddialara karşı, “Ben genel olarak olumlu görüyorum. Kişiliğinden ayrı olarak anlattığı şeyleri önemsiyorum. Çünkü uzun yıllar, neredeyse 30 yıla yakın, yeraltı dünyasının bilinen bir elemanı. İş dünyasıyla, emniyetle, siyasetle bazı bağlantıları var. Çok geniş bilgilere sahip.” dedi

“BU BİLGİLER ÖNEMSENMELİ”
Bu bilgilerin büyük bir kısmının önemli olduğu kanaatinde olduğunu, eksiğinin, yanlışının, ufak tefek hatalarının olabileceğini, ifade eden Hanefi Avcı, bu bilgilerin önemsenmesi gerektiğine inandığını, bu devletin uzun süredir bu tip sıkıntılar yaşadığını, hukuk düzenini bir türlü oturtamadığını belirtti.
Hanefi Avcı konuşmasının devamında, “Hukuk dışı oluşumlar, hukuk dışı faaliyetlerle işleri götürmeye kalkıyor. Bunun yarattığı sorunlar zaman zaman ortaya çıkıyor. Bunu kapatmak, susturmak değil; bunu bir fırsata çevirmesi gerektiğine inanıyorum. Bu anlatılanların ciddiyetle dinlenmesini, ders alınması gerektiğini, hatayı, yanlışı görüp tedbir alınması gerektiği noktasındayım.” dedi.

“30 YILLIK ÇOK CİDDİ İLİŞKİLER AĞINA SAHİP”
Peker’in çok daha fazla bilgiye sahip olduğuna inandığını belirten Avcı, “30 yıllık çok ciddi ilişkiler ağına sahip. Ben şu anda konuştuğu değil, konuşacaklarının çok daha ilerde olacağına, çok daha geniş boyutta olacağına inanıyorum. Bunun önemsenmesi ve devletin bunu her boyutuyla değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.
Susurluk’ta da bunun benzeri bir durumun yaşandığını hatırlatan Avcı, “Son 30 yıldır yeraltında olup biten, hukuk dışı halledilen her sorunda bu kişinin bilgisi vardır. Bu, bir istihbarat grubu gibi bilgi toplamış, buna bilgi gelmiş, birçok insan gelip aktarmıştır. Bu kişi seviyesindeki insanların büyük bir kısmı bu bilgilere sahiptir.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FAZLA BİLGİSİ VAR, KAFASINA YÜZDE 10’LUK KISMINI KOYMUŞ”
Peker’in ileriki süreçte ortaya atacağı iddiaların, hükümetin kendisine yönelik tavrına göre şekilleneceğini söyleyen Avcı, “Şu anda bildiği her şeyi değil, belli konuları anlatıyor. Bu anlattıklarının çapının genişlemesi, direkt ona yönelik yapılacak işlemleri de belirler. Bilgisi bana göre çok büyük.

Çok fazla bilgi var, kafasına yüzde 10’luk bir kısmını koymuş. Mesela kendisinin üzerine, yakınlarının üzerine, dost bildiği, yakın gözüken insanlar üzerine gidilir de; anlattığı olaylar incelenmez, gösterildiği olaylar üzerine bakılmaz, araştırılmaz, soruşturulmazsa bu defa daha tahrik olur. Tahrik olacağı zaman mevcut hükümetin daha fazla karıştığı olayları ve onları suçlayacak olaylara doğru genişler diye düşünüyorum. Buradaki gelişmelerin seyri onu etkiler diye düşünüyorum” dedi.

“BUNU FIRSATA ÇEVİRMEK GEREKİYOR”
Peker’in ortaya attığı iddiaları, kişiliğinden ve kimliğinden bağımsız olarak değerlendirmek, hatta daha fazla bilgi vermesini sağlayarak bunu bir fırsata çevirmek gerektiğini ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

“Bu ülkede hakikaten geçmişten beri yanlış yaşanan, hukuksuz bir ortam var. Bazı kamu görevleri, bazı devlet görevleri bu tip ilişkilerle işler yapmaya kalkıyor, böyle işlere ihtiyaç var zannediyor, toplumu da kandırıyor; kutsal duygularla, vatan, millet bahaneleriyle insanları kandırarak böyle ilişkiler geliştiriyor, kendi menfaatine uygun işler yapmaya kalkıyor.

Bunun ortaya çıkarılması, bunun ayıklanması, Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olması lazım. Bu toplumda konuşmak isteyen çok insan var, konuşmuyor. Siz, toplumu suskunlaştırırsanız böyle olur. Ama bunun tersine herkesin konuşabileceği bir ortam oluşturursak belki bunların büyük bir kısmı olmazdı”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi