Endonezya Tabipler Birliği: Sinovac aşısı olan en az 20 doktor Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

Endonezya Tabipler Birliği’nin beş aylık döneme ilişkin incelemelerinde, Sinovac aşısı olan en az 20 doktorun Covid-19'dan öldüğü belirtildi.

Endonezya Tabipler Birliği, ülkede bu ay Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 26 doktorun en az 10’unun daha önce iki doz Sinovac aşısı yaptırdığını söyledi. Aşının, Delta varyantına karşı etkililik oranı endişelere neden oldu.

The Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Endonezya’da yeni Koronavirüs vakalarında Sinovac aşısı olan kişilerin de yer alması, özellikle Delta varyantına karşı, aşının etkisine ilişkin soru işaretlerine neden oldu. Endonezya’nın Tabipler Birliği, bu ay Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden 26 doktorunun en az 10’unun iki doz Sinovac aşısı olduğu belirtildi.

Birliğin beş aylık döneme ilişkin incelemelerinde, Sinovac aşısı olan en az 20 doktorun Covid-19’dan öldüğü belirtildi.

Endonezya’da artan vakalar ve hastane yoğunluğu endişelere neden oluyor. Ülkede, doktorların yüzde 90’ına Sinovac aşısı uygulandı.
Uzmanlar, Sinovac aşısının diğer Koronavirüs aşıları kadar yüksek koruma oranı olmadığını belirtse de Endonezya’da hastanelerin ağır vakaları tedavi kapasitesinin yeterli olmamasının da ölümlerde etkili bir neden olabileceğini belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi