CTP’den ‘Özel Hayat’ yasasına değişiklik önergesi

CTP, Meclis’e 'Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması' yasası değişiklik önergesi verdi.

CTP, Meclis’e ‘Özel Hayatın ve Hayatın Gizli Alanının Korunması’ yasası değişiklik önergesi verdi. Önergede “esas Yasanın 12. maddesinde düzenlenen ‘Suç oluşturmayan Haller’ sınıflandırmalarının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde genişletilmesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasanın 26’ıncı maddesinde düzenlenen “Basın Özgürlüğü” kavramlarının bu Yasada tam olarak karşılığını bulabilmesi amaçlanmıştır.” denildi.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ile CTP milletvekilleri Doğuş Derya, Erkut Şahali ve Fikri Toros’un imzasıyla verilen değişiklik önergesinde 12. Maddeye ek yapılması istenen 4. ve 5. fıkralar şöyle:

4. “Bu yasada yer alan hiçbir hüküm, bu yasaya aykırı bir biçimde kaydedilmiş veya elde edilmiş olsa bile, bir basın mensubunun veya kayıt kendisine ulaştırılmasını sağlayan herhangi bir kişinin, ele geçirilen haberleşmeye ilişkin veriyi, haberleşme içeriğini, veya başka herhangi bir ses veya görüntü kaydını incelemesini engellemez.”

5. “Avrupa İnsan Hakları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konuyla ilgili içtihatları çerçevesinde, haberleşmenin gizliliğinin, ve Özel Hayatın gizliliğinin ihlal niteliğinde sayılmayan bir suç işleyen bir basın mensubunun veya herhangi bir kişinin böyle bir fiili, bu yasadaki herhangi bir hüküm uyarınca suç teşkil etmez.”

Önergenin, pazartesi toplanacak Meclis Oturumu’nda görüşülüp ivediliğinin alınması bekleniyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi