Christodoulidis: BM ve AB’de iki devletli çözüm tartışma konusu bile değil

Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulidis, bugün yaptığı değerlendirmelerde, Türkiye Milli Güvenlik Konseyi toplantısından sonra yapılan açıklamalara değindi.

Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulidis, Türkiye’nin Kıbrıs çözümünün ve adada iki devletli çözümün temelini değiştirmekte ısrar etmesine BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Avrupa Birliği’nin tepkisinin olumsuz olduğunu belirtti.

Türkiye’de dün toplanan Milli Güvenlik Koseyi’nden, Kıbrıs konusun farklı bir yaklaşım beklemediklerini belirten Rum bakan, “Bu yaklaşımları aldığımız için çabamız elbette durmuyor. Aksine, ilgili Birleşmiş Milletler Kararları temelinde önemli müzakerelerin yeniden başlatılması için koşullar en kısa sürede yaratılmak üzere ısrarımız ve irademiz güçlendirilmektedir.” dedi.

Christodoulidis açıklamanın devamında, “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümünün temelini değiştirmeye yönelik tüm bu yaklaşımından, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ötesinde ve tüm uluslararası toplumdan, beş üyeden oluşan evrensel olumsuz tepki olduğunu da sözlerine ekledi. Güvenlik Konseyi’nde, Avrupa Birliği’nde böyle bir şey tartışma konusu bile değil” dedi.

(Dialogos)

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi