Anastasiadis: GYÖ’leri görüşmeye hazırım

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in, Maraş, Ercan ve Mağusa Limanı ile ilgili güven yaratıcı önlemleri Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile görüşmeye hazır olduğu belirtildi.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in geçişlerin başlamasının ardından Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ile Güven Yaratıcı Önlemleri görüşmeye hazır olduğu belirtildi. Rum Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kusios, Anastasiadis’in Tatar ile gerçekleştirdiği çevrimiçi görüşmeye ilişkin açıklamada, Rum liderin hem Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a önerdiği Güven Yaratıcı Önlemleri (GYÖ), hem de çözüm odaklı müzakerelerin ele alacağı bir görüşmeye hazır olduğunu vurguladı. Anastasiadis bir süre önce kapalı bölge Maraş, Ercan Havalimanı ve Mağusa Limanıyla ilgili Güven Yaratıcı Önlemler önermişti.

MÜZAKERECİLER DE KATILDI
Rum haber kaynaklarında yer alan habere göre, Kusios, Anastasiadis’in sınır kapılarının yeniden faaliyete geçmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Kusios, Anastasiadis’in bugün Cumhurbaşkanı Tatar’la bir telekonferans görüşmesi yaptığını ve buna BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın yanı sıra Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının müzakerecileri Ergün Olgun ile Andreas Mavroyannis’in de katıldığı ifade edildi.

SAĞLIK KOMİTESİ VE BM’YE TEŞEKKÜR…
Kusios, Anastasiadis’in telekonferans esnasında, sınır kapılarının, korona virüs pandemisinden önce çalıştıkları gibi yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili memnuniyeti ifade ettiğine işaret etti. Kusios, ayrıca geçişler konusunda uzlaşıya varılmasında yapıcı katkı ve çalışmalarından ötürü tarafların müzakerecileriyle İki Toplumlu Sağlık Komitesi’ni ve BM’nin katkısından ötürü Spehar’a da teşekkür ettiğini kaydetti.

TATAR’IN OFİSİNDEN DE AÇIKLAMA YAPILDI:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar bugün saat 10.15’te BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili ve Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın daveti üzerine Rum lider Anastasiadis ile çevirim içi bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin başında Spehar iki taraf arasında sınır geçişleriyle ilgili olarak COVID-19 önlemlerinin senkronize edilmesinden ve tüm geçiş noktalarının yeniden açılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek iki Lidere gösterdikleri siyasi irade için teşekkür etti.
İlk sözü alan Cumhurbaşkanı Tatar eşgüdümün sağlanmasından ve tüm geçiş kapılarının operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek iki taraf arasında işbirliğine yönelik bu ilk adımın bundan sonra geliştirilmesi muhtemel farklı işbirliği alanlarına bir emsal teşkil etmesini temenni ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanımız, Kıbrıs adası ve bölgemizin refah ve istikrarı için iki taraf arasında işbirliğine yönelik arayışlarımızı iyi niyet ve yapıcı bir tutum ile sürdüreceğimizi ifade ederek, aynı olumlu yaklaşımı Kıbrıs adasında yaşayan iki halkın çıkar ve menfaatlerini korumak için muhatabından da beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanımız ayrıca, ayırım yapılmaksızın tüm KKTC vatandaşlarının ve üçüncü ülke vatandaşlarının da serbest dolaşım hakkı altında sınır kapılarından geçebilmerenin önemine vurgu yaptı.

Rum Lider Anastasiades’te tüm geçiş kapılarının eşgüdümlü şekilde operasyonel hale getirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirip bunun gerçekleşmesinde tüm emeği geçenlere teşekkür ettikten sonra Cenevre’de masaya getirdiği ve güven yaratıcı önlemler olarak tanımladığı konulara değindi. Anastasides işbirliği alanlarının geliştirilmesini ve güven yaratıcı önlemler üzerinde de çalışılmasını destekleyeceklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs meselesinde uzlaşının eşitlik ilkesine mutlak saygı ile sağlanabileceğini, bu gün iki taraf arasında işbirliğine yönelik önemli bir adımın atıldığını, eşitlik ilkesine saygılı olarak benzeri alanlarda işbirliğinin geliştirilebileceğini ve bunun iki taraf arasında güveni tesis etmede yardımcı olabileceğini ifade ederek, bu yönde Özel Temsilci ve Müzakereci düzeyinde temasların devam etmesi gerektiğini vurguladı.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi