Çağman: TOCED’in etkin bir daire olarak hayata geçmesi için çalışacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi’nin kuruluş çalışmalarına devam edildiğini duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin ekonomi, eğitim ve sosyal düzeylerde yaygınlaştırılması, bu politikaların devlet düzeyinde üretilen makro plan ve politikalara yansıtılması ile kadınlara ve LGBTI bireylere yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla kurulan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED) birimlerinin kuruluş toplantıları devam ediyor.” denildi.

Açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yaklaşık bir aydır yürütülen çalışmalar kapsamında Maliye, İçişleri, Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarının belirlediği Cinsiyet Odak Noktaları temsilcileri bir araya geldiğini belirtildi. Yapılan çalışmalarda TOCED bünyesinde faaliyet gösterecek olan Cinsiyet Odak Nokta’larının sivil toplum ve üniversiteler ile işbirliği içinde çalışabilmesi için yol haritası çalışmaları başlatıldığ ayrıca, Daire bünyesinde ihtiyaç duyulan personelin istihdamı ve eğitimi için de görüş alışverişinde bulunulduğu söylendi.

Çalışmalar kapsamında daha önce de TOCED Yasası’na göre kurulan Polis Şiddete Müdahale Birimi ile yapılan toplantılarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Dr. Koral Çağman, Şiddete Müdahale Birimlerinin Lefkoşa dışındaki ilçelerde de açılması ile ilgili Polis Genel Müdürlüğü ile istişarelerde bulunduğu belirtildi.

DR. KORAL ÇAĞMAN: “TOCED’İN ETKİN BİR DAİRE OLARAK HAYATA GEÇMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ…”
Toplantı sırasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Koral Çağman, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda somut adımlar atmak için çalışmalara hız verdiklerini aktardı. Şiddetle mücadelede görevlerini layıkıyla yapmaya hazır olduklarını kaydeden Bakan Çağman, şiddetin önlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önünü açacak olan TOCED’in etkin bir daire olarak hayata geçmesi için çalışmaların süreceğini söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi