Geçitkale’ye daimi SİHA ve İHA üssü

Geçitkale Havaalanı'nın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türk SİHA ve İHA’larının sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü olarak faaliyete geçeceği bildirildi.

CNN Türk’ün haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya geleceği 20 Temmuz günü, Geçitkale Havaalanı adı değiştirilerek, Türk SİHA ve İHA’larının sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü olarak faaliyete geçeceği söylendi.

Haberde, Türkiye’nin Kıbrıs adasına İHA ve SİHA üssü kurma kararı iki yıl önce Libya ile yapılan deniz yetki alanlarını belirleme anlaşmasından sonra alındığı, Doğu Akdeniz nöbeti tutan Türk SİHA’ları Geçitkale’yi daimi olarak değil, “iniş noktası” olarak kullandığı belirtildi.

YENİ İSİM VERİLEREK DAİMİ ÜS OLARAK KULLANILACAK
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçitkale Askeri Havaalanı’na ‘yeni bir isim’ verileceğini söyledi. Haberde ayrıca, KKTC’nin Ercan Havalimanı’nın adının, Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük ile değiştirilmesi, 1974 şehidi Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adının da Geçitkale’ye verilmesi gündemde bulunduğunu belirtildi.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi