Sınır kapılarının açılması haftaya kaldı

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin kapı geçişlerinin uyumlaştırılması için son çalışmaları tamamlamak üzere bu hafta içi tekrar toplanacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin geçen hafta yaptığı değerlendirmede, Güney Kıbrıs’ın Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre turuncu kategoriye düştüğünü belirlediğini ve bu doğrultuda geçişlerin nasıl olması gerektiğine dair Rum tarafına objektif kriter doğrultusunda bir öneri yapıldığını söyledi.

Ergün Olgun yaptığı açıklamada Kıbrıslı Rum yetkililerin, Kıbrıs Türk tarafının sunduğu önerilere açıklık getirilmesi gereken noktalar olduğunu ve bazı sorular sordukları ifade etti. Olgun, “Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesine bağlı Enfeksiyon Kontrol Komitesi derhal toplanarak bu sorulara yanıt vermiş, bu yanıtlar elektronik ortamda Kıbrıs Rum muhataplarına iletmiş ve acil toplantı çağrısı yapmıştır.

Bugün yapılması planlanan toplantı, Kıbrıs Rum tarafının biraz daha zamana ihtiyaç duyduğuna ilişkin yanıtıyla ertelenmiştir. Bahse konu toplantının bu hafta içi ilerleyen günlerde yapılması doğrultusunda Kıbrıs Rum tarafından teyit beklenmektedir.” dedi.

Ergün Olgun ayrıca, sadece Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar değil, uyumlaştırılan kriterleri karşılayan üçüncü ülke vatandaşlarının da geçişlerine imkan verecek şekilde iki taraf arasında mutabakatın önceden sağlanmış olduğunu belirtti.

(CPY/FEZ)

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi