Guterres, Kıbrıs Sorunu ile ilgili farklı senaryolar için ön hazırlıklara başladı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’nin Kıbrıs Sorununun çözümü için Guterres çerçevesini ve Crans Montana’da kalınan yerden devam etmeyi kabul etmediği gerekçesi ile farklı senaryolar üzerinde çalıştığını belirtildi.

Politis gazetesi diplomatik kaynaklara dayandırarak aktardığı haberinde, Guterres Çerçevesini ikişerli konular halinde, al-ver yönteminin uygulanacağı 3 grupta çalışılacağını belirtti. Buna göre ilk grupta “Egemenlik-Garantiler”, ikinci grupta “Toprak-Mülkiyet”, üçüncü grupta da “Yunanlar-Avrupa Konularına Eşit Muamele”nin bulunduğunu yazdı.
Gazete, aynı kaynağa dayanarak taraflara henüz herhangi bir şey söylenmediğini; ancak Guterres’in bu konudaki ön hazırlıklarına başladığını kaydetti.

MARAŞ’A KARŞILIK ERCAN HAVALİMANI’NIN AÇILMASINI OLUMLU DÜŞÜNÜLMESİ ÖNERİLDİ
BM dışında, Almanya’nın da Kıbrıs sorununda, Avrupa Konseyi toplantısında Türkiye lehinde gelişmeler olmasını haklı gösterecek hareketlilik olabilmesi için çalıştığını belirten gazete, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mülteci sorunuyla ilgili bazı ödeneklerin ötesinde, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler olmaksızın hiçbir şey alamayacağını net şekilde açıkladığını yazdı.
Haberde, Merkel’in Türkiye’ye, Maraş’a karşılık Ercan Havalimanı’nın uluslararası uçuşlara açılması gibi Güven Yaratıcı Önlemler üzerinde alternatif senaryo olarak olumlu şekilde düşünme önerisinde bulunduğu ifade edildi.

BİRAZ BASKIYLA TÜRKİYE FEDERASYONA DÖNEBİLİR
Gazete, Kıbrıs sorunuyla ilgilenen diplomatların, haziran ayında Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına ivme kazandıracak gelişmeler (Anastasiadis-Tatar-Guterres görüşmesi) olacağı değerlendirmesinde bulunduğunu ve Temmuz’da yeni bir gayriresmî konferans tarihi açıklanabileceğini yazdı.
Erdoğan’ın gerek içte gerekse uluslararası alanda yoğun baskı gördüğünü belirten gazete, bu nedenle gümrük birliğinin geliştirilmesi için müzakerelerin yeniden başlamasına ihtiyacı olduğunu kaydetti.
Haberde, Londra’nın da Kıbrıs sorunu için çalıştığı; İngilizlerin iki toplumlu ve iki kesimli federasyon çözümünü savunan ABD ile temasta bulundukları ve ABD’nin, biraz baskıyla Türkiye’nin buna dönebileceğini iddia ettiği belirtildi.
Gazete, farklı bir diplomatik kaynağın da, Guterres’in “bottom up approach” (aşağıdan yukarıya) taktiğini uygulayarak yaklaşım değişikliği düşüncesinde olduğunu ifade ettiğini yazdı.

(GE/gül)

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi