Gayrimenkulcülere Kapalı Maraş’ı anlattı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara'da düzenlenen sektör seminerine online katılarak gayrimenkulcülere Kapalı Maraş'ı anlattı. İmar edilmediği halde açılışından sonra altı ayda 130 bin’den fazla ziyaretçisi olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Sektör Seminerleri programına çevrim içi katılarak KKTC ekonomisinin güçlenmesi konusundaki değerlendirmelerini paylaştı.

“MARAŞ, ÜLKE EKONOMİSİNE VE TURİZMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Cumhurbaşkanlığı basın bürosunun haberine göre Maraş’ın dünya markası bir destinasyon olarak ülke ekonomisine ve turizmine yapabileceği katkının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın açılışından sonra son altı ayda Covid-19 salgınına rağmen ve imar edilmediği halde 130 bin’den fazla ziyaretçisi olduğunu aktardı. Uluslararası hukuka uygun bir şekilde KKTC’nin kendi ekonomisini geliştirmek amacıyla Maraş açılımının yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, mülkiyet konusunun takas, tazminat ve iade ile çözümlenebileceğini belirtti.

“MALLARIN ÇOĞU VAKIFLARIN”
Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’taki malların büyük çoğunluğunun eski Vakıflara ait olduğuna dair belgelerin olduğunu ancak İngiliz İdaresi’nde bu malların yabancılara dağıtıldığını kaydederek, Maraş’ın uluslararası hukuka uygun bir şekilde imara açılabileceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının yönetimi ve KKTC’nin Mavi Vatan’daki hakları için mücadelesini verirken aynı zamanda KKTC’de toprağın ve gayrımenkullerin değerlendirilmesi ve bunların ekonomimize nasıl katkı yapabileceklerinin üzerinde durduklarına işaret etti.

SAĞLIK SEKTÖRÜNE GÜVEN ARTTI
İzolasyonlardan kaynaklı olumsuzlukların telafi edilmesi için yapılacak girişimlerin önemine değinen Cumhurbaşkanı Tatar, aşılanmanın pandemi için bir umut olduğunu ve aşılanma sonrası ekonominin yeniden şekillenerek toparlanması temennisini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Tatar, sağlık alanında yürütülen çalışmalarla KKTC’nin pandemi sürecini hem devlet hem de özel hastanelerle iyi yönettiğini söyledi. Sağlık sektörüne artan güvenle diğer sektörlerin de olumlu olarak etkileneceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Covid-19 salgını dolayısıyla sağlığa verilen önemin arttığını ve sağlık kapasitesi güçlü olan ülkelerin daha cazip ülkeler haline geldiğini ifade etti ve özellikle İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler için sağlık alanında yaşanılan sıkıntıların ardından KKTC’nin sağlık sistemine olan güvenin arttığını kaydetti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi