AB liderleri Türkiye’yi ‘parti kapatma ve kadın hakları’ konusunda uyardı

Bildiride, "Siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamanda alınan diğer kararlar, insan hakları açısından önemli bir gerilemeye işaret etmekte ve Türkiye'nin demokrasiye saygı, hukukunun üstünlüğü ve kadın hakları yükümlülükleriyle çelişmektedir" denildi.

Türkiye ile ilişkiler konusunun da ele alındığı Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ardından yayımlanan bildiride, AB’nin Türkiye ile kademeli, orantılı ve geri dönülebilir şekilde işbirliğini geliştirmeye hazır olduğu, hukukun üstünlüğü ve temel hakların ise önemli kaygılar arasında yer almaya devam ettiği kaydedildi.

Bildiride, “Siyasi partilerin ve medyanın hedef alınması ve yakın zamanda alınan diğer kararlar, insan hakları açısından önemli bir gerilemeye işaret etmekte ve Türkiye’nin demokrasiye saygı, hukukunun üstünlüğü ve kadın hakları yükümlülükleriyle çelişmektedir” denildi.

Doğu Akdeniz’de düşen gerilim nedeniyle Türkiye’yi olumlu yönde teşvik edecek adımlar atılacağı belirtildi.
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs açıklarında sondaj çalışmaları, Yunanistan, Kıbrıs, Fransa gibi AB üyesi bazı ülkelerin tepkisine neden olmuştu. Ancak Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros Hayreddin Paşa sondaj gemilerini tartışmalı sulardan çekmesi ve Türk-Yunan heyetlerinin istikşafi görüşmelere yeniden başlaması olumlu adımlar olarak değerlendirilmişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi