Dikenli teller ile ilgili açıklama

Kıbrıslı Rum İçişleri Bakanı Nuris, dikenli tel konusunda Avrupa Komisyonu’nu Yeşil Hat Tüzüğü zemininde bilgilendirdiklerini ve çekilen telin, 'Kıbrıs Cumhuriyeti sınır belirliyor' gibi bir algı yaratmasını istemediklerini belirtti.

Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris’in, “Astromerit”ten eski Lefkoşa Havaalanı’na kadar çekilecek olan dikenli telle ilgili açıklamada bulunduğu bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, Nuris’in, dikeli tel konusunda Avrupa Komisyonu’nu Yeşil Hat Tüzüğü zemininde bilgilendirdiklerini ve bunun “uyduruk bir eylem” olmayıp, bölge haritalandırılarak ve gerekli ön çalışma yapılarak gerçekleştirildiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Nuris, ara bölgenin kaderine terk edilmesi gibi bir niyetlerinin olmadığını ve bunun, “Kıbrıs Cumhuriyeti sınır belirliyor” gibi bir algı yaratmasını istemediklerini ifade ederek, çiftçilere de tüm kolaylıkların sağlanacağını kaydetti.

Hedefin, insan tacirlerine Güney Kıbrıs’a yasadışı olarak ve nereden istenirse girilemeyeceği mesajını vermek olduğunu söyleyen Nuris, bu eylemin, yasal seyahat belgesi olmayan ve yasal olmayan yollardan Güney Kıbrıs’a gitmeye çalışanların aleyhinde olduğunu vurguladı.

Nuris, sınıra yerleştirilen dikenli tellerin, “işgalin oldu-bittilerini tanıdıkları” anlamına gelmediğini de belirtirken, Rum Meclisi’nin ilerleyen günlerde insan tacirleri için daha ağır cezalar verilmesini öngören yasa önerisini oylamasını umut ettiğini kaydetti.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak dikenli tel yerleştirme çalışmalarının Salı günü başladığını ve Cuma’ya kadar, ilk 2 kilometrenin yerleştirilmesinin tamamlandığını yazdı.

Sırada Peristerona bölgesinin bulunduğunu belirten gazete, hedefin insan tacirlerinin kullandığı tüm noktaları kapatmak olduğunu ve hat boyunca Rum polisi ile diğer birimlerin denetimlerinin devam edeceğini kaydetti.

Gazete, ilerleyen aşamada da ara bölgeye kamera yerleştirilmesi ve Rum Milli Muhafız Ordusu askerlerinin motosikletle bölgede devriye atmasının hedeflendiğini yazdı.

Bu arada, “Astromerit Muhtarı” Aris Konstandiu da gazeteye yaptığı açıklamada, birkaç gün önce KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçtikleri iddia edilen 20 mülteci tespit edildiğini söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi