Borell: AB 5’li konferansta olacak

Türkiye ve Kıbrıs'ın kuzeyinin karşı çıktığı AB'nin konferansa katılımı konusunda AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell AB’nin gayrı resmi beşli konferansa katılacağını belirtti.

Alithia gazetesi “Josep Borrell: AB Beşli Konferansta Olacak” başlıklı haberinde, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in KİPE’ye yaptığı açıklamalarda AB’nin gayrı resmi beşli konferansa katılacağını teyit ettiğini ve “Kıbrıs’ın” AB üyesi olup, çözümden sonra da üye olarak kalmaya devam edeceğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Borrell, Kıbrıs sorununda yeni sürecin sıfırdan başlamadığını ve bir çerçevede, BM kararlarıyla ve varılan uzlaşılarla desteklendiğini ifade etti.

Borrell, çözümün dışardan gelmesinin mümkün olmadığını ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasının yükümlülüğünün, öncelikle Kıbrıslıların kendilerinde olduğunu vurguladı.

MARAŞ’TA TEK YANLI GİRİŞİMLERDEN KAÇINILMALI
Gazetecinin Maraş ile ilgili bir sorusu üzerine Borrell, Maraş’ın BM Güvenlik Konseyi kararlarında belirtilen statüsüne saygı duyulmasının oldukça önemli olduğunu kaydederek, AB’nin buradaki gelişmelerden derin endişe duyduğunu ve Maraş ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymayan hiçbir girişimin yapılmaması gerektiğini söyledi.

AB Devlet Başkanlarının bu noktaları defalarca, en son da Aralık 2020’deki Avrupa Konseyi toplantısında tekrarladıklarını belirten Borrell, adada gerginliğe yol açabilecek her türlü tek yanlı girişimden ve gelecekteki müzakerelerin başarısını veya diyaloğa geri dönülmesini baltalamaktan kaçınılmasının önemine işaret etti.

Habere göre Borrell, AB’nin BM ile yakın temas halinde olduğunu ve Maraş’taki durumu yakından takip ettiğini söyledi.

TÜRKİYE’NİN MÜZAKERELERİ DESTEKLEMESİ BEKLİYORUZ
Borrell, AB kuruluş ilke ve prensipleri, AB müktesebatı ve BM parametreleri çizgisinde adil, kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması çerçevesinde Türkiye’nin müzakereleri aktif olarak desteklemesinin beklendiğini de kaydetti.

Gazeteye göre Borrell, Mart’taki AB Konseyi toplantısına bakıldığında, Kıbrıs’taki durumun Yunanistan-Türkiye ikili müzakereleriyle ilgili süreçle bağlantısının ne olduğu sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Hem Yunanistan-Türkiye ikili istikşafi görüşmeleri, hem de Kıbrıs sorunu Avrupa Konseyi toplantısında yakından izleyeceğimiz önemli rotalardır. Mart’taki Avrupa Konseyi toplantısı, AB liderlerine Türkiye’yle ilişkileri etraflıca inceleme ve sonraki adımlara karar verme fırsatı verecektir.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi