Kıbrıs’ın güneyi AB’den baskı istiyor

Cenevre’de 27-29 Nisan’da gerçekleşecek 5+BM gayri resmî konferans ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alınacağı 25-26 Nisan’daki Avrupa Konseyi öncesinde yoğun diplomatik hareketlilik yaşanıyor. Anastasiadis AB ülkelerinden çözüm için Türkiye'ye baskı yapmasını istiyor.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in (5 Mart) ve BM Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un (7 Mart) Kıbrıs Türk ver Rum tarafları ile görüşmek üzere Ada’ya geleceğini yazdı.

BORRELL’DEN VERMESİ İSTENEN MESAJLAR
Rum Başkanlık Sarayı, (istiyor olsa da) böyle bir şeyin Borrell’in kamuoyuna yönelik açıklamalarında yer alması şart değil ancak Cumhurbaşkanı Tatar’a bu yönde açık bir mesaj vermesini arzuluyor. Saray ayrıca, AB’nin müzakere prosedüründe rol sahibi olmasını, en azından teknokratik düzeyde, iki taraf arasında ortak zemin bulunması için içerisinde hareket edilebilecek esneklik sınırlarını belirlemesini istiyor. Keza AB de çalışmalara bir şekilde (ya BM iyi niyet misyonu Ofisi veya başka) katılacak bir kişi veya grup belirleme niyeti olduğunu açıkladı. Rum diplomatik-hükümet çevreleri Rum tarafının, 5+1 konferans öncesinde tonları düşürmesi için Ankara’ya baskı konusunda sırtını AB’ye dayadığına işaret ediyor.

Rum tarafı, Borrell’in önümüzdeki Cuma günü Ada’da olacak olmasını, AB’nin çözüm şekli, anlaşmada benimsenecek Avrupa müktesebatı, ilke ve değerleri ve AB’nin bu prosedürdeki rolü ile ilgili pozisyonunun netleşmesi için fırsat görüyor.

EYLEM VE ANLAŞMA OLMADAN…
Gerek Rum tarafı gerek Yunanistan, bu temasları, Borrell’in 25 Mart’ta Avrupa Konseyi’ne sunacağı Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye’nin son dönemdeki hareketleriyle ilgili özel raporlarında Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tavrının unutulmamasını güvenceye almak için kullanıyor. Rum ve Yunan hükümetleri Ankara’ya, eylem ve anlaşma olmadan pozitif ajandanın ilerleyemeyeceği mesajı verilmesini istiyor. Rum tarafı, AB söyleminde, Ankara’ya “AB ile pozitif ajandanın ilerlemesini istiyorsa uzlaşılmış çözüm çerçevesinde hareket etmesi gerektiği” mesajının da yer aldığını görmek istiyor.

Her iki hükümet ayrıca Kıbrıs sorunundaki çalışmalarda ve Ankara-Atina istikşafi görüşmelerinde bir noktaya varılmadan Türkiye’ye herhangi bir ‘hediye’ verilmesini de önlemek amacında. Bu noktada Anastasiadis’in Merkel ile Perşembe günü yapacağı telekonferans “belirleyici” addediliyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi