Kıbrıs’ın kuzeyinin Türkiye’ye ait olduğunu yazan çocuk kitabı toplatıldı

Yunanistan’daki “Psychogios Yayınları” tarafından yayınlanan bir çocuk oyun kitabında yer alan “Kıbrıs’ın Kuzey bölümünün Türkiye’ye ait olduğu” ifadesinin büyük tepkiyle karşılaşması üzerine, kitap yayınevi tarafından piyasadan geri çekildi.

Bahse konu kitapta “Kıbrıs Akdeniz’de bir adadır ve kuzey bölümü Türkiye’ye aittir” şeklinde bir ifade yer aldığını yazan Fileleftheros ve diğer gazeteler, bu ifadenin fark edilmesinin ardından ciddi tepkiler ortaya çıktığını, aynı zamanda konunun sosyal medyada ve Atina basınında gündem olduğunu belirtti.

Ortaya çıkan tepkilerin Rum Yönetiminin Yunanistan’daki Büyükelçiliğinin konuya müdahale etmesine ve kitabın piyasadan çekilmesine neden olduğunu yazan gazete, “Öğreniyorum ve Keşfediyorum: Avrupa” başlıklı kitabın Kıbrıs bölümünde söz konusu ifadenin yer aldığını yineledi.

Öte yandan kitabın uzun süredir hem piyasada hem de yayınevinin internet sitesinde bulunduğunu belirten gazete, Atina’daki Rum Büyükelçiliğinin ise açıklamasında, bahse konu yayın ve yayında yer alan ifadenin 20 Temmuz 2020 tarihinde bilgilerine ulaştığını, akabinde ise Büyükelçi Kiriakos Kenevezos’un yayınevine bir mektup gönderdiğini belirtti.

Yayınevinin ise bunu düzeltecekleri konusunda taahhüt vermesine rağmen 7 aydır herhangi bir sonuç alınamadığını yazan gazete, konu hakkında sosyal medyada büyük tepkiler ortaya çıkmasının ardından yayınevinin dün hatadan dolayı üzgün olduklarını belirterek, düzeltilmek ve yeniden yayınlanmak üzere yayının piyasadan geri çekildiği konusunda bir açıklamada bulunduğunu ekledi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi