Güç politikalarında yeni adım

Kıbrıs'ın güneyindeki yönetim, “Bilimsel Teknoloji Parkı” kurmaktan vazgeçerek PESCO çerçevesinde verilecek ödenekleri kullanarak “askerî ileri teknoloji sanayi” kurma kararında olduklarını açıkladı.

Haravgi ve Politis Rum Meclisi Ticaret Komitesi’nin dünkü toplantısında konunun ele alındığını, İnovasyon Bakanı Kiriakos Kokkinos’un “Halen Savunma Bakanlığı’nda da özel sektörde de üniversitelerde de savunma sanayi alanında çalışan olağanüstü uzman grupları var” dediğini yazdı.

Güney Kıbrıs’ın, Avrupa’nın ileri teknoloji savunma programlarında özellikle de savunma ve güvenlik alanlarında yer almak istediği kaydedilen haberde, Rum Savunma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve İnovasyon Müsteşarlığı arasında, AB’nin PESCO kapsamında 2021-2027 dönemi için sağlamakta olan 8 milyar Euro’luk ödenekten olabildiğince çok pay alabilmek için işbirliği yaptığı kaydedildi.

Savunma sanayinde teknoloji konusunun çok önemli olduğuna, bu teknolojilerin çifte maksat için kullanılabileceğine işaret eden Kokkinos, ABD ve İsrail’i örnek göstererek savunma sanayii için geliştirilen GPS ve internet gibi teknolojilerin daha sonra ticari alanda değerlendirildiğine işaret etti.

Kokkinos Güney Kıbrıs’ta ileri teknoloji sistemlerinin siber güvenlik, sivil gözlem, arama kurtarma ve askerî sebeplerle insansız hava aracı kullanımı alanında olabileceğine işaret etti.

AKEL PESCO’nun doğrudan Avrupa Ordusu kurulmasına gönderme yaptığını belirterek, “bölgede halklar arasında barış ve işbirliği köprüsü olması” gerektiğine işaret ettiği Güney Kıbrıs’ın bu sayede yabancı orduların tatbikat alanı ve saldırı üssü olacağı görüşünü ortaya koydu.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi