Polisler hakkında soruşturma başlatılmalı

"İnsan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne yönelik mücadelemiz ortaktır ve adanın her iki tarafında da devam edecektir. Bu zor günleri ancak birlikte mücadele ederek atlatabilir ve adamızın kalıcı bölünmesine engel olabiliriz."

Anastasiades Hükümeti’nin yolsuzluklarını ve pandemi yönetim sürecindeki sıkıntıları protesto etmek amacı ile 13 Şubat Cumartesi günü güney Lefkoşa’da düzenlenen yürüyüşe katılan göstericilere karşı polis şiddet kullanarak onlarca insanı yaraladı ve göz altına aldı.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı demokratik bir haktır ve gerek ülkedeki anayasa, gerekse uluslararası sözleşmeler tahtında garantiye alınmıştır. Barışçıl eylem için bir araya gelen eylemcilere polisin orantısız güç uygulayarak tutuklamalar yapması, fiziksel şiddet uygulaması ve eylemcilerin can sağlığını tehlikeye atması kabul edilemezdir. Bu nedenle demokratik haklarını kullanarak eylem yapan kişilere şiddet uygulayan polisler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı ve benzer görüntülerin bir daha ortaya çıkmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bizler adanın her iki tarafında da demokratik haklarımıza yapılan müdahalelerin endişe verici olduğunu gözlemlemekte ve yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Covid-19 pandemisi hak ve özgürlükleri keyfi şekilde kısıtlamak için kullanılamayacağını hatırlatır, polis şiddetinin hiçbir gerekçeyle meşru sayılamayacağını bir kere daha vurgularız.

İnsan haklarına, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne yönelik mücadelemiz ortaktır ve adanın her iki tarafında da devam edecektir. Bu zor günleri ancak birlikte mücadele ederek atlatabilir ve adamızın kalıcı bölünmesine engel olabiliriz.

Üçüncü Toplum Forumu
Mülteci Hakları Derneği
Kuir Kıbrıs Derneği
Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği
İnsan Hakları Vakfı

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi