Dünya Ticaret Örgütü’nün ilk kadın genel direktörü

Eski Nijerya Maliye Bakanı Ngozi Okonjo Iweala, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü oldu.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’den yapılan açıklamaya göre, DTÖ Genel Konseyi’nin bugün gerçekleştirdiği özel toplantıda üyeler, Iweala’nın DTÖ’nün genel direktörü olarak atanmasına karar verdi.

İki kez Maliye Bakanlığı, kısa süreliğine Dışişleri Bakanlığı ve Dünya Bankası Operasyonlar İcra Direktörlüğü yapan Iweala, halihazırda Küresel Aşı İttifakı’nın başında bulunuyordu.

İLK KADIN VE AFRİKALI
DTÖ’nün ilk kadın ve Afrikalı genel direktörü olan Iweala, 1 Mart’ta görevine başlayacak. Iweala, 31 Ağustos 2025’e kadar görevde kalacak.

Yeni direktör Iweala’yı, küresel ticarete ilişkin çok sayıda kriz masada bekliyor. Uluslararası tecrübesi, gelişmiş ve gelişme yolundaki ülkelerle kurduğu güçlü iletişimle Iweala’nın, özellikle örgüt müzakerelerinde beliren güven kaybını azaltabileceği ve çalışmalara ivme kazandırarak örgütün yeniden güçlenmesine katkı sağlayabileceği belirtiliyor.

Küresel ekonomi, ticaret savaşları ve Covid-19 salgınının olumsuz etkisiyle önemli bir dönüm noktasındayken, küresel ticareti düzenleyen tek uluslararası organ konumundaki DTÖ’de ise aylardır yönetim boşluğu yaşanıyor.

ABD DESTEKLEDİ
ABD’nin DTÖ Genel Direktör seçimlerinde üzerinde uzlaşı sağlanan Nijeryalı Ngozi Okonjo Iweala’yı destekleyeceğine ilişkin açıklama yapması ve bu yöndeki konsensüse katılacağını ilan etmesinin ardından son tura kalan Kore Ticaret Bakanı Yoo Myung-hee’nin de adaylıktan çekildiğini açıklaması, yeni direktörün kimin olacağına ilişkin soru işaretlerini gidermişti.

ABD’de Biden yönetiminin de Iweala’ya yeşil ışık yakması bu dönemde ülkenin örgüt çalışmalarına katkı vereceğinin bir işareti olarak algılanıyor.

Euronews

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi