Kızıl Gezegen’den ‘Umut’ fotoğrafı

Fotoğrafın üst sol kısmında kuzey kutbunu görüyoruz. Gece ve gündüzü birbirinden ayıran sınırın hemen orasında, Güneş Sistemi'nin en yüksek dağı ve volkanı olan Olympus Mons yer alıyor. Sınırın hemen sağ tarafında ise Mars'ın ünlü kalkan volkanları Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons'u sıralı halde.

BAE’nin Mars sondası ‘Umut’, ilk fotoğrafını gönderdi. ‘Umut’u geçtiğimiz Salı günü Kızıl Gezegen’in yörüngesine yerleştiren BAE, Mars’a ulaşan beşinci ülke olarak tarihe geçmişti.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) 9 Şubat’ta Mars’ın yörüngesine yerleştirdiği ‘Umut’ sondası, çektiği ilk Kızıl Gezegen fotoğrafını ulaştırdı.

Geçen çarşamba Mars’ın yüzeyinden yaklaşık 24.700 kilometre uzaklıkta çekilen fotoğrafta, gezegen tam bir disk olarak görülebiliyor. BAE’nin ‘Umut’ görevindeki en büyük amacı Mars’ın hava ve iklim sistemlerini detaylı bir şekilde incelemekti. Bilim insanları bu nedenle sondayı geniş bir yörüngeye yerleştirdi. Normal şartlarda, diğer ülkeler Mars sondalarını, yüzeyi daha iyi görüntüleyebilmek için yakın yörüngelere yerleştiriyor.

Umut sondası şu anda yüzeye en yakın noktası 1000km, en uzak noktasıysa 50.000km olan geçici bir yörüngede yer alıyor. Ancak önümüzdeki haftalarda bu yörünge değişecek ve sonda hedeflenen asıl yörüngesi olan 22.000km-43.000km uzaklığına geçiş yapacak.

Donanım Haber’den Hasan Aygünoğlu’nun haberine göre, paylaşılan fotoğrafın üst sol kısmında kuzey kutbunu görüyoruz. Gece ve gündüzü birbirinden ayıran sınırın hemen orasında, Güneş Sistemi’nin en yüksek dağı ve volkanı olan Olympus Mons yer alıyor. Sınırın hemen sağ tarafında ise Mars’ın ünlü kalkan volkanları Ascraeus Mons, Pavonis Mons ve Arsia Mons’u sıralı halde görüyoruz.

Fotoğrafla ilgili Twitter üzerinden açıklama yapan BAE’li araştırmacılar, “Umut sondasının ilk Mars fotoğrafının Dünya’ya ulaşması, tarihimizde yeni bir dönemin başlangıcı olacak. BAE’nin uzay araştırmalarıyla ilgilenen gelişmiş ülkeler arasına girdiği tarihi bir an. Görevin, Mars’la ilgili tüm insanlığın faydalanacağı yeni keşiflere yol açmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi