Anastasiadis hükümetini protesto olaylı geçti

Anastasiadis hükümetinin yolsuzluk skandallarını ve pandemi sürecindeki yetersiz ekonomik önlemleri protesto eden güneydeki yurttaşlar sokakta polis ile karşı karşıya geldi. Orantısız güç kullandığı gerekçesiyle polise soruşturma başlatıldı.

Lefkoşa’nın güneyinde dün devlet otoritesini protesto etmek isteyen vatandaşlara karşı polis orantısız güç kullandı. Rum Hükümeti’nin pandemiyi yönetmedeki başarısızlığını ve yolsuzluk olaylarını protesto etmek isteyen 23 sivil toplum örgütü ile bazı vatandaşların, pandemi döneminde eylem yapmanın yasak olması nedeniyle eylemi önlemeye çalışan polislere itiraz ettikleri ve olayların giderek büyüdüğü belirtildi. Çıkan olaylarda eylemcilerin polislere portakal ve taş attıkları; polisin ise göz yaşartıcı bomba, tazyikli su ve orantısız güç kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştığı ifade edildi.

Polisin kullandığı orantısız güç nedeniyle yaralanan vatandaşlar da olurken, 10 kişi tutuklandı, 6 kişiye de ceza kesildi.
Öte yandan Dialogos web sayfasında yer alan habere göre ise, polisin orantısız güç kullandığına dair medyada yer alan fotoğraf ve videoların ardından tepkiler çığ gibi büyürken, Rum Polisi Genel Müdürü Stelios Papatheodoru da, polisin orantısız güç kullanıp kullanmadığına dair soruşturma başlatılması talimatını verdi.

KİPRİANU: HANGİ TALİMATLAR VERİLDİ?
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise, sosyal medya hesabından “Bakan ve Polis Genel Müdürü’nün bugünkü protesto eyleminde baskı ve şiddet kullanılması konusunda hangi talimatlar verildi? Gördüklerimiz kabul edilemezdir” şeklinde paylaşım yaparak, olaylara tepki gösterdi.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi