Boynuzlu adam: Başkanımın (Trump) çağrısına uydum!

ABD Kongresi’ni basan ‘boynuzlu adam’ Trump aleyhinde ifade vermek istiyor. ABD’de Donald Trump destekçilerinin düzenlediği Kongre baskınında kostümüyle dikkat çeken ‘boynuzlu adam’ Jacob Anthony Angeli Chansley, azil davasında Trump aleyhinde ifade vermek istediğini söyledi. Chansley, Trump’ın Kongre baskınında gözaltına alınanlar için af çıkarmamasına tepki göstererek ‘ihanete uğradıklarını’ savundu.

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD’de Donald Trump yanlılarının düzenlediği Kongre baskınının organizatörlerinden olduğu belirtilen ‘boynuzlu adam’ Jacob Anthony Angeli Chansley, azil davasında Trump aleyhinde ifade vermek istediğini söyledi. Mızrağı, kürk şapkası, ve boynuzlarıyla dikkat çeken ve kendisini ‘QAnon Şamanı’ olarak tanımlayan Chansley, “Başkanımın çağrısına uydum” dedi.

‘YAPMAMIZI İSTEDİĞİ ŞEYİ YAPTIM’

Kongre baskını sonrasında kamu düzenini bozma ve mülke zarar verme suçlamasıyla gözaltına alınan Chansley, Trump’ın Kongre baskınında gözaltına alınanlar için af çıkarmamasına tepki göstererek ‘ihanete uğradıklarını’ savundu. Teksaslı bir emlakçı olan ve özel uçağıyla saldırı günü Washington DC’ye gelen Chansley, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada baskına ‘korkunç derecede sevdiği” Trump’ın çağrısıyla katıldığını belirterek, “Başkanımın çağrısına uydum. Bizden yapmamızı istediği şeyi yaptım. Tüm vatanseverlerin orada olmasını o istedi” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP’IN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRDİK’

Kongre baskını sırasında Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından teşhis edilen 400 zanlının 135’i yakalanmıştı. Savcılığa göre gözaltına alınan kişilerden bazıları ‘Trump’ın emirlerini yerine getirmek için’ baskına katıldıklarını söyledi.

Doanld Trump’ın azil davası 8 Şubat haftasında başlayacak. Trump, Senato’da görülecek davada beş kişinin öldüğü Kongre baskınından önceki konuşmasıyla ‘isyana teşvik’ suçlamasıyla yargılanacak. Dava sonunda yapılacak oylamada Trump’ın suçlu bulunması için 100 üyeli senatoda üçte iki çoğunluk gerekiyor.

100 üyeli Senato’da Cumhuriyetçiler ile Demokratlar ve onlara destek veren bağımsız senatörlerin sayısı eşit. Fakat 50-50’lik eşitlik halinde karar belirleyici oyu kullanma hakkı Başkan Yardımcısı Kamala Harris’te olduğu için, Demokratlar çoğunlukta sayılıyor. Senato’nun yargı sürecini Trump’ın 2024’teki başkanlık seçimlerinde aday olmasını engellemek için kullanabileceği belirtiliyor.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi