Yunanistan Dışişleri Bakanı: “Türk-Yunan diyaloğu devam etmeli”

Dışişleri Bakanı, Ege üzerinde Yunan ve Türk savaş uçakları arasındaki "hava savaşlarının" sıfıra indiğini kaydetti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı George Gerapetritis, Yunanistan ve Türkiye’nin her konuda anlaşamayacak olsalar da, gerginliklerden kaçınmak için gerekli koşulları yaratmaları gerektiğini söyledi.

Gerapetritis ayrıca iki ülke arasındaki ilişkilerde meydana gelebilecek “bir kazayı” futbolda kullanılan video yardımcı hakem uygulaması VAR’a atıfta bulunarak değerlendirdi ve”Ege üzerinde bir kaza olursa, bunu düzeltmek için VAR’ımız olmayacak” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, 28. Yıllık Economist Hükümet Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Türkiye ile ilişkileri ele aldı ve sürekli bir Yunan-Türk diyaloğuna duyulan ihtiyacı vurguladı.

“Komşularımızla görüşebilme becerisi ülkemize bir hizmettir” diyen Gerapetritis, Yunanistan ve Türkiye’nin her konuda hemfikir olmasalar da gerginliklerin önlenmesi için gerekli koşulları yaratmaları gerektiğini söyledi.

Gerapetritis ayrıca iki ülke arasında meydana gelebilecek bir “kazanın” Orta Doğu’daki çatışmalarda görüldüğü gibi feci sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu ve “Biz bunu istemiyoruz” dedi.

“Ege üzerinde bir kaza olursa, bunu düzeltmek için VAR’a sahip olmayacağız” diyen Dışişleri Bakanı, Ege üzerinde Yunan ve Türk savaş uçakları arasındaki “hava savaşlarının” sıfıra indiğini kaydetti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi