NATO’nun 2026 zirvesi Türkiye’de yapılacak

NATO zirvesinden sonra yapılan açıklamada, Rusya'nın 'en büyük tehdit' olduğu vurgulanırken, 2026 zirvesinin Türkiye'de yapılacağı belirtildi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (North Atlantic Treaty Alliance – NATO) Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) başkenti Washington D.C.’de düzenlenen zirvesinin ardından Çarşamba günü yayınlanan beyannamede, teşkilatın 2026 yılı zirvesinin Türkiye’de yapılacağı açıklandı.

Beyannamede, “ABD’nin bize gösterdiği cömert konukseverliğe minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Haziran 2025’te Hollanda’nın Lahey kentinde yapılacak bir sonraki zirvemizde tekrar buluşmayı ve ardından Türkiye’de bir toplantı yapmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Deklarasyonda NATO’nun Ukrayna’ya desteği vurgulanırken, Rusya’nın devam etmekte olan işgaline karşı Kiev yönetimine önümüzdeki yıl en az 40 milyar dolarlık yardım yapılacağı da belirtildi.

Beyannamede ayrıca, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC – Kuzey Kore) ve İran’ın Rusya’ya mühimmat ve mürettebatsız hava araçları (İHA’lar) dahil olmak üzere doğrudan askeri destek sağladığı ve bu durumun “Avrupa-Atlantik güvenliğini ciddi şekilde etkilediği ve küresel istikrarsızlığa zarar verdiği” vurgulandı.

“Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır” ifadelerinin de kullanıldığı metinde, NATO’nun Kiev yönetimini “üyelik de dahil olmak üzere tam Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden geri dönülemez yolda desteklemeye devam edeceği” de belirtildi.

Beyannamede Çin Halk Cumhuriyeti’ne (ÇHC) de vurgu vardı. Çin’in “zorlayıcı politikalarının NATO’nun çıkarlarını, güvenliğini ve değerlerini tehdit etmeye devam ettiği” de ifade edildi.

Rusya ve Çin’in arasındaki “stratejik ortaklık derinleştiğinin” de belirtildiği metinde, e “devlet ve devlet dışı aktörlerin kötü niyetli faaliyetleriyle karşı karşıyayız” vurgusu da yapıldı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi