NATO Zirvesinde Kıbrıs I Erdoğan-Mitsotakis görüştü

İki liderin görüşmesi 41 dakika sürdü. Yunan basınına göre Mitsotakis, 74 trajedisinden 50 yıl sonra AB üyesi olan Kıbrıs'ın bölünmüş kalamayacağını söyledi ve Kıbrıs meselesini çözmek için müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğinde ısrar etti.

Bugün Kıbrıs

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Washington’daki NATO Zirvesi oturum aralarında dün akşam bir araya geldi.

İki lider, NATO üyesi ülkelerin müttefiklerinin buluştuğu salondan birlikte çıkarak herhangi bir açıklama yapmadan toplantının yapıldığı salona geçti.

Dün akşamki görüşmede iki lider, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin gidişatını kısaca gözden geçirdi ve Ege’deki suların sakin kalmasını sağlamak amacıyla Yunan-Türk ilişkilerindeki iyi iklimi teyit etti.

Toplantıya, Yunanistan tarafından Başbakan’ın diplomatik danışmanı Anna Maria Bura ve Dışişleri Bakanı Giorgos Gerapetritis, Türkiye tarafından ise Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Atina kaynakları, Başbakan Mitsotakis’in, iki ülkenin yasadışı göçle mücadelede işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğine vurgu yapıyor.

Ayrıca iki liderin, ikili ilişkilerde iyi bir iklimin korunmasının karşılıklı yarar sağlayacağı konusunda mutabakata vardıkları belirtilirken, iki ülke arasındaki ticaret hacmini ikiye katlama çabalarını yoğunlaştırma konusunda da mutabakata vardıkları ifade ediliyor.

İkilinin görüşmesinde Ortadoğu meselesine ilişkin görüşlerinde farklılıkların olduğu, ayrıca Ukrayna’daki son gelişmeleri de değerlendirdikleri belirtiliyor.

74 TRAJEDİSİ
Son olarak görüşmede Kyriakos Mitsotakis’in Kıbrıs meselesine de değindiğini belirten Yunan basını, Mitsotakis’in 74 trajedisinden 50 yıl sonra Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs’ın bölünmüş kalamayacağını ve Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmelere yeniden başlanması gerektiğini vurguladığını yazdı.

Erdoğan ve Mitsotakis, Eylül ayında BM Genel Kurulu bağlamında randevularını tazeleyecek ve yoğun gündemdeki tüm konuları bir kez daha ele alarak, kıta sahanlığı ve MEB’in yanı sıra Siyasi Diyalog ile ilgili sonraki adımların belirlenmesine ilişkin konular hakkında görüşecekler.

Dün bir araya gelen iki liderin son 12 ay içinde beşinci toplantılarıydı. İki lider, iki ay önce Ankara’da yeniden bir araya gelmişti. O toplantıda kamera karşısına her zamankinden daha iyi bir ruh halinde çıkmışlardı ve farklılıklara rağmen diyaloğu sürdürmeye kararlı görünüyorlardı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi