Yunanistan: Kıbrıs sorununun çözümü en önemli önceliğimiz

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis, BM kararlarına ve AB üyeliğine saygılı, garanti sistemini ortadan kaldıran bir çözüm çağrısında bulundu.

Bugün Kıbrıs

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Pavlos Marinakis, Kıbrıs sorununun çözümünün Yunanistan için en önemli ulusal öncelik olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün düzenlenen Kıbrıs Haber Ajansı gazetecilik ödülleri töreninde konuşan Marinakis, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde adil, sürdürülebilir, işlevsel ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm için Cumhuriyet ile koordinasyon halinde sistematik çabaların altını çizdi.

Marinakis, Yunanistan’ın devlet dışı üniversitelerin geliştirilmesinde Kıbrıs’tan ilham aldığını, öğrenci desteğini artırarak ve göç gibi önemli zorluklarda uluslararası duruşunu güçlendirdiğini belirtti. Ayrıca, Yunanistan’ın hem yurt içinde hem de uluslararası alanda varlığını güçlendirme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Cyprus Mail’de yer alan habere göre Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgalinin 50. yıldönümünün yaklaştığını anımsatan Marinakis, Yunanistan’ın Kıbrıs sorunundaki değişmez duruşunu yineledi. AB üyeliğine saygı duyan, işgalci güçleri ortadan kaldıran ve garanti sistemlerini kaldıran bir çözüm çağrısında bulundu. Lefkoşa’nın bölünmüşlüğünü çözmek adına Atina ve Lefkoşa’nın uluslararası forumlarda ortak çabalarını vurgulayan Marinakis, iki devletli çözüm senaryolarını kesin bir şekilde reddetti.

Marinakis, “Biz biriz, birlikte ilerliyoruz. 2024 yılında bu kadar güzel dostlarla, değerli insanlarla burada olmak büyük bir onur. Çok teşekkür ederim,” diyerek konuşmasını tamamladı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi