“Reddettiğim Holguin önerisi barikatların açılmasıyla ilgiliydi”

Kıbrıslı Rum lider ayrıca, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının ortak kullanımı konusunun kendisine sorulmadığını açıkça belirtti.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin elçisi Maria Angela Holguin’in önerisini reddetmesinin barikatların açılması konusuyla ilgili olduğunu açıkladı.

Hristodulidis, RIK’e verdiği özel röportajda, Türk tarafının daha önce iki barikatın açılmasını reddetmesinin ardından bu öneriyi geri çevirdiğini belirtti. Bu barikatlardan biri Kıbrıs Rum, diğeri ise Kıbrıs Türk tarafı tarafından önerilmişti.

RIK’in edindiği bilgilere göre, nihai teklif Mias Milia’nın tek taraflı açılmasını içeriyordu. Ancak Kıbrıs Rum tarafı, Mias Milia’nın paralel olarak açılması ve Pyroi veya Pyrgos bölgesindeki bir barikatın kapatılmasını öneriyordu.

Hristodulidis, Genel Sekreter elçisi Holguin’in amaçlarının suçlamada bulunmaktan ziyade müzakerelerin yeniden başlaması için fırsatlar yaratmak olduğunu vurguladı. Ayrıca, Kıbrıs’ın doğal kaynaklarının ortak kullanımı konusunun kendisine sorulmadığını da açıkça belirtti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi