Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD’ye gitti: “KKTC’yi tam üye pozisyonuna taşıma gayretindeyiz”

Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD'ye hareket etmeden önce yaptığı açıklamalarda KKTC'ye yer verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için uçakla ABD’ye hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamalarda, “KKTC bizim nezdimizde zaten Türk Devletleri Teşkilatının tam üyesi konumundadır. Bu konuda başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle hemen hemen aynı konuma gelmiştir” dedi. Erdoğan daha sonra Washington’a hareket etti. Heyette Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın da yer alıyor.

Erdoğan, Washington’daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere ABD’ye gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan şunları kaydetti:

“Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze’de Filistin halkına yönelik katliamları gündeme taşıyacağız.

Dünyada artan terör tehdidine dikkat çekeceğiz. NATO’nun gayretlerinin artırılması gerektiğini altını çizeceğiz. Ukrayna’yı desteklemek için atılacak adımları konuşurken, NATO’nun savaşın tarafı olmaması gerektiğinin altını çizeceğiz. Kalıcı barışa giden yolu açmak için elimizi başından beri taşın altına koyduk.

Washington’da yapacağımız istişareler NATO’nun güney bölgesine yönelik vizyonuna önemli katkılar sağlayacaktır”

“KKTC BİZİM NEZDİMİZDE TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI’NIN TAM ÜYESİ KONUMUNDADIR”
Erdoğan, 6 Temmuz’da Şuşa’da gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Gayriresmi Zirvesi’ne KKTC’nin de katılmasına ilişkin soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

“KKTC bizim nezdimizde zaten Türk Devletleri Teşkilatının tam üyesi konumundadır. Bu konuda başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle hemen hemen aynı konuma gelmiştir. Son Şuşa Zirvesi’nde malum KKTC orada bulundu. Arkadaşlarımızdan da Cevdet Bey ve Hakan Bey zirvede bulundular. Bundan sonraki süreçte KKTC’yi burada nasıl tam üye noktasına taşırız, bunun gayreti içerisindeyiz. Türk devletleri içinde hukukumuzun en ileri derecede olduğu Türk devletleriyle bunu geliştiriyoruz. Mümkün olduğunca da KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Bey’in o devletlerin başkanlarıyla olan münasebetlerini de geliştiriyoruz.”

“NATO’NUN İLK BEŞ ÜLKESİNDEN BİRİYİZ”
Türkiye’nin NATO Liderler Zirvesi’nden beklentilerinin sorulması üzerine Erdoğan, “NATO’nun ilk beş ülkesinden bir tanesiyiz. Bunun mali destek noktasında da söylüyorum, ayrıca NATO’ya güç katma noktasında söylüyorum. Bu artık NATO ülkesi ülkelerin de bildiği bir gerçektir. Vilnius’ta neler konuştuysak bundan sonraki süreçte de aynı durumları ele alacağız. Zirveden beklentimiz müttefiklerimizin milli güvenlik hassasiyetlerini gözeten, ittifak dayanışmasını güçlendiren neticelerin elde edilmesidir. Yeni Genel Sekreter olarak Rutte’nin bu göreve gelişinde Türkiye’nin rolü büyük. Rutte ile görüşmemiz olacak. Adımlarımız nasıl Stoltenberg ile samimi olduysa Rutte ile de aynı olacağına inanıyoruz” dedi.

“NATO İLE İSRAİL-FİLİSTİN KONUSUNDA İSTEDİĞİMİZİ, BEKLEDİĞİMİZİ ALABİLMİŞ DEĞİLİZ”
“NATO ile bu noktada istediğimiz konumda mıyız?” diye soran Erdoğan, “Özellikle NATO ile İsrail-Filistin konusunda istediğimizi, beklediğimizi alabilmiş değiliz. Dışişleri Bakanı’mız, Milli Savunma Bakanı’mızın da bu konuda görüşmeleri olacak” diye devam etti.

Gazze’deki kalıcı ateşkes görüşmeleri konusunda son durum hakkında soruya yanıt veren Erdoğan, “Doha’da çok ciddi görüşmeler oldu. O günden bu güne o adımlar henüz noktalanmadı. Biz sabırla o süreci takip ediyoruz. İnşallah kısa zamanda buradan beklediğimiz neticeyi alırız” dedi.

ABD’YE HAREKET ETTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanındaki açıklamalarının ardından zirveye katılmak üzere Washington’a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, AKP Genel Başkanvekili Efkan Ala, Ankara Valisi Vasip Şahin ve diğer ilgililer uğurladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da Washington’a gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, zirve kapsamında katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi