Almanya Başbakanı Scholz, Fransa’daki sonuçları değerlendirdi: “Rahatladık”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün yaptığı açıklamada, Fransa’daki parlamento seçimlerinden “yapıcı” bir hükümetin çıkmasını umduğunu belirtti, aşırı sağcı Ulusal Birlik’in (RN) yenilgisinden dolayı “rahatladığını” ifade etti.

Seçim öncesi yapılan anketlerde RN’nin ilk sırada yer alması, göç karşıtı ve Avrupa karşıtı bir partinin hükümeti kontrol etme ihtimaline sahip olması, Avrupa Birliği’nin geleceğine ilişkin korkuları arttırmıştı.

Ancak ikinci tur sonuçlarına göre, sol ittifak Yeni Halk Cephesi parlamentodaki en büyük grup oldu ve RN, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un merkezci bloğunun arkasında üçüncü sıraya düştü.

Scholz gazetecilere yaptığı açıklamada, merkezci Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile “sağcı popülist bir parti” arasında “çok zorlu” bir kohabitasyon ihtimalinin önlenmiş olmasından dolayı “ben ve tüm Alman hükümeti rahatladık” dedi.

Yeşiller’den Ekonomi Bakanı Robert Habeck de Pazartesi günü yaptığı açıklamada sonuç için “güven verici demek yanlış olur ama Avrupa’da milliyetçiliğin giderek güçlenmemesi iyi bir şey” dedi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit Berlin’de gazetecilere verdiği demeçte, “Çok olağandışı koşullar altında nasıl bir hükümet kurulacağını yakından gözlemlememiz gerekecek” dedi.

Scholz, oylamanın ikinci turu öncesinde olası bir RN zaferinin “endişe” kaynağı olduğunu söylemişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi