Erdoğan’dan Beşar Esad açıklaması: “Her an davet edebiliriz”

Erdoğan, "Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, EURO 2024 dönüşü gazetecilerle birlikte olduğu uçakta, ülke gündemindeki Suriye konusuna da değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin EURO 2024’te Hollanda ile oynayacağı çeyrek final müsabakasını izlemek için 6 Temmuz’da gittiği Almanya’dan İstanbul’a döndü.

Erdoğan’a uçak yolculuğunda gazeteciler de eşlik etti.

Yolculuk sırasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, ülkenin gündemindeki Suriye başlığına da parantez açtı.

Cumhurbaşkanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile tekrar bir araya gelme ihtimali için “Beşar Esed şu anda Türkiye ile ilişkileri düzeltme noktasında bir adım attığı anda biz de ona karşı o yaklaşımı gösteririz. Çünkü biz dün Suriye ile düşman değildik ki, biz Esed ile ailece görüşüyorduk,” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin olası bir görüşme için devrede olduğunu belirten Erdoğan, “Biz davetimizi yapacağız. İnşallah bu davetle birlikte de Türkiye-Suriye ilişkilerini geçmişte olduğu gibi aynı noktaya getirelim istiyoruz. Davetimiz her an olabilir,” dedi.

Son olarak, Kayseri’de başlayıp ülkenin birçok kentinde görülen mülteci karşıtı olayları ve Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye karşıtı eylemleri yorumlayan Cumhurbaşkanı, “Muhakkak ortada bir mikser var. Yani bu tür olaylarda bir siyasi mikserin olmaması mümkün değil. Onlar ne kadar bu işi karıştırmaya gayret ederlerse etsinler zaten biz güçlü bir devlet olarak bunlara gereken tokadı anında attık. Bundan sonra da atmaya devam ederiz,” diye konuştu.

Erdoğan, Esad ile görüşebileceklerini ilk kez 28 Haziran’da bir Cuma namazı çıkışı söylemişti.

Erdoğan, “Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz. Suriye’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Biliyorsunuz ailece görüşmeye varana kadar sayın Esed’le geçmişte nasıl yaptıksa yeniden yapmamamız için bir sebep yok,” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye, Esad’ı iktidardan uzaklaştırmaya çalışan silahlı muhalif savaşçıların yıllardır başlıca destekçilerinden biriydi ve 2016’dan bu yana kuzey Suriye’de üç büyük askeri operasyon gerçekleştirdi. Kuzey Suriye’nin bazı kısımları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolü altında.

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esad, son birkaç yılda müttefiklerinin yardımıyla bölgenin çoğunu geri almayı ve savaşın gidişatını kendi lehine çevirmeyi başardı.

Türkiye destekli muhalif güçler artık sadece Suriye’nin İdlib bölgesini yönetiyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi