Rus bombardımanında Ukraynalı 7 sivil hayatını kaybetti

Rusya'nın Ukrayna'yı hedef alan saldırılarında sivil kayıplar gün geçtikçe artıyor.

Bir süredir Ukrayna’nın ikinci büyük kenti Harkiv’i hedef alan Rusya, Ukraynalı yetkililerin açıklamalarına göre, Cuma günü doğudaki Donetsk’e füzelerle saldırdı. Bombardımanda en az yedi sivilin hayatını kaybettiği, 20 insanın yaralandığı düşünülüyor.

Donetsk Valisi Vadym Filashkin, Rus saldırılarından ötürü bölgedeki evlerin, dükkanların, devlet dairelerinin ve kısmi olarak altyapının hasar aldığını söyledi.

Filashkin, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, özellikle sivil ölümlerinin görüldüğü Donetsk’e bağlı Komar kasabası için “Donetsk’in geri kalanında olduğu gibi burada yaşamak da artık tehlikeli” ifadelerini kullandı.

Yine ülkenin doğusundaki cephe hattında yer alan Selydove kasabasında, iki sivilin hayatını kaybettiği, iki insanın da yaralandığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, 7 Şubat tarihinde yaptığı bir açıklamada, savaşın ikinci yılına girerken Ukrayna’da Rus saldırıları nedeniyle 10 bin 382 kişinin öldürüldüğünü söylemişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) verilerine atıfta bulunan DiCarlo, hayatını kaybeden insanlardan 579’unun çocuk olduğunu aktardı. Yine 7 Şubat’a kadar olan dilimde, savaştan ötürü 1285’i çocuk, 19 bin 659 kişinin yaralandığı vurgulandı.

Rusya, ilk olarak 2014 yılında Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Kırım yarımadasını işgal etti.

Kırım’ın işgalinden kısa sonra, Donbas’ta yer alan, nüfusu etnik Rus ağırlıklı olan Luhansk ve Donetsk oblastları da Rusya’nın desteğiyle Ukrayna yönetimine savaş açtılar ve tanınmayan iki cumhuriyet kurdular. Sonrasında Rusya, Ukrayna işgali kapsamında bu iki cumhuriyeti de ilhak etti.

2022 yılının Şubat ayına gelindiğinde ise Rusya, Ukrayna’nın “Nazilerden arındırılması gerektiğini” öne sürerek ülkeye karşı geniş çaplı bir işgal başlattı ve bilhassa Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi