Fransa’da bin tarihçi, radikal sağa karşı harekete geçti: “Sessiz kalamayız”

"Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, milliyetçilik, antisemitizm, şiddet ve parlamenter demokrasiyi küçümseme özelliklerine sahip Fransız radikal sağının derin tarihi kökenlerinden besleniyorlar. Bu parti muhafazakar ya da ulusal sağı temsil etmediği gibi cumhuriyet ve demokrasi için en büyük tehdidi oluşturmaktadır."

Fransa’da tarihçiler, radikal sağcı Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik’e (RN) karşı ortak bildiri yayımladı.

Bin tarihçinin imzasını taşıyan açık mektupta, pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerde RN’nin yükselişinin durdurulması çağrısında bulunuldu.

Farklı siyasi görüşlerden gelen akademisyenlerin birleşerek hazırladığı metinde şu ifadelere yer verildi:

“II. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez radikal sağ, Fransa’da iktidarın kapısına dayandı. Demokratik değerlere ve hukukun üstünlüğüne bağlılığı paylaşan farklı siyasi geçmişlere sahip tarihçiler olarak, halen direnme kapasitemiz varken bu endişelendirici ihtimal karşısında sessiz kalamayız.”

Akademisyenler, imajını değiştirse bile RN’nin 1972’de Jean-Marie Le Pen tarafından kurulan Ulusal Cephe’yle (FN) aynı ideolojiyi paylaştığını savundu.

Le Pen’in babası Jean-Marie’nin partisinin, II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi işbirlikçisi Vichy Fransası yönetiminin çizgisinden gittiği ileri sürülerek RN’yle ilgili şunlar söylendi:

“Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, milliyetçilik, antisemitizm, şiddet ve parlamenter demokrasiyi küçümseme özelliklerine sahip Fransız radikal sağının derin tarihi kökenlerinden besleniyorlar. Bu parti muhafazakar ya da ulusal sağı temsil etmediği gibi cumhuriyet ve demokrasi için en büyük tehdidi oluşturmaktadır.”

Tarihçiler, RN’nin göçmenlik karşıtı politikalarla etnik çatışmaları körüklemeyi, medyayı baskı altına almayı ve özgürlükleri kısıtlamayı hedeflediğini savunarak seçmenlere şu çağrıyı yaptı:

“Bu sıradan bir seçim değil. Söz konusu olan, ortak tarihimizin belirleyici bir anında demokrasinin ve Fransız Cumhuriyeti’nin düşmanlara karşı savunulmasıdır. İlk turda hepimiz aynı adaylara ya da aynı partilere oy vermedik. Her seçim bölgesindeki yurttaşımızı, RN adayının yenilgiye uğratılması için pazar günü oy kullanmaya çağırıyoruz.”

Fransa’da erken genel seçimin ilk turunda RN, oyların yüzde 33’ten fazlasını toplayarak ilk sırayı almıştı. Radikal sağcıların ikinci turu da kazanması halinde RN’nin 28 yaşındaki genel başkanı Jordan Bardella’nın başbakan olması bekleniyor.

Amerikan medya kuruluşu CNN’e röportaj veren Marine Le Pen ise başbakanlığı ele geçirirlerse, Ukrayna’nın Fransa üretimi silahlarla doğrudan Rus toprağına saldıramayacağını söyledi.

Le Pen, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ukrayna’ya asker gönderme planını da rafa kaldıracaklarını belirtti.

55 yaşındaki siyasetçi, Fransız futbolcu Kylian Mbappe’nin eleştirilerine de yanıt verdi.

Cezayir ve Kamerun asıllı futbolcu, perşembe günü yaptığı açıklamada RN’nin ilk turdaki galibiyetini “felaket” diye niteleyerek herkesi partiye karşı oy kullanmaya çağırmıştı.

Le Pen, “Mbappé göçmen kökenli Fransızları temsil etmiyor. Fransız halkı nasıl oy kullanacağına dair kendilerine ders verilmesinden ve tavsiyede bulunulmasından bıktı” dedi.

Partisinin politikalarının ırkçı olmadığını da savunan Le Pen, “Biz böyle bir parti değiliz. Hele ABD’deki radikal sağla hiç uyuşmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Guardian

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi