Ebrar Sitesi davası: Hiçbir kamu görevlisi yargılanmadı

1400 kişinin öldüğü Ebrar Sitesi'nde yakınlarını kaybedenler, sanıkların olası kastla yargılanması ve kamu görevlilerinin mahkemeye çıkması talebini yineledi. Zemin etüt raporu alınmadan yapıya onay verenler arasında İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü de var.

Türkiye’deki Adalet Peşinde Aileleri Platformu, Maraş’ta 6 şubat depreminde 1400 kişinin hayatını kaybettiği Ebrar Sitesi hakkında görülen davayla ilgili açıklama yaptı.

6 Şubat depremlerinde yakınlarını kaybedenlerin tarafından, sorumluların gerekli cezaları almaları için hukuk mücadelesi yürütmek amacıyla kurduğu Adalet Peşinde Aileleri Platformu davayla ilgili son gelişmeleri Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde basınla paylaştı.

Ebrar Sitesi Davası avukatlarından Mustafa Mert Doğan, depremin üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen hiçbir kamu görevlisinin yargılanmamış olmasını bir hukuki felaket olarak nitelendirdi. Savcılığın sanıklar adına taksirle öldürme üzerinden iddianame kurduğunu belirten Doğan, bunun yanlış bir değerlendirme olduğunu yargılamaların olası kastla yürütülmesi gerektiğini savundu.

“Yargılamaların olası kastla yürütülmesi gerektiğini, yapılan binaların zemin etüdü raporu yapılmadan nervürsüz demir kullanarak, beton kalitesinin son derece düşük olduğu evleri inşa ederek aslına bakarsanız olası kastla hareket ettiğini düşünüyoruz sanıkların. Bu nedenle dosya kapsamında da savunmamızı daha doğrusu iddialarımızı bu yönde dile getirdik”

Geçen aylarda Ebrar Sitesi K Blok’un ilk duruşmasının gerçekleştirildiğini hatırlatan Mustafa Mert Doğan, müteahhitlerin tutuksuz yargılandığını aktardı. Doğan, Ebrar siteleri dosyaları kapsamında herhangi bir kamu görevlisinin yargılanmasının yolunun henüz açılmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Valilik makamında kamu görevlilerinin yargılanması için izin talebinde bulunuldu ancak herhangi bir olumlu yanıt henüz tarafımıza iletilmiş durumda değil. 6 Şubat depreminin üzerinden yaklaşık 1,5 yıldan fazla zaman geçti ve hala hiçbir kamu görevlisinin yargılanmamış olması gerçekten bir hukuk felaketi olarak karşımıza çıkmaktadır.”

soL’un daha önce gündeme getirdiği davada savcı, soruşturma açılacak kamu görevlilerini muğlak bırakmış, şüphelilerin tespiti idareye kalmıştı.

“ONAY VERENLERDEN BİRİ İSTANBUL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜ”
Doğan, Ebrar Sitesi K blokta zemin etüt raporu alınmadan belediyenin ilgili görevlilerinin yapıya onay verdiğini belirterek, “Bu onay verenlerden bir tanesi İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürüdür” dedi. Avukat Doğan, taleplerini şöyle sıraladı:

“Sorumluların olası kastan yargılanmasını, 190 davadan sadece 134 tutuklunun bulunmasını kabul etmiyoruz. 53 bin 337 kişinin hayatını kaybetmesine rağmen bu tutuklu sayısının adaleti tecelli ettirmeyeceğini düşünüyoruz. Bir tek bile kamu görevlisinin henüz yargılanmamış olmasını kabul etmiyoruz. Mahkemelerde ve idarenin sorumluları kamu görevlilerine dönük soruşturma iznini vermesinde şeffaf bir şekilde adaletin işini kolaylaştırabilir vaziyette süreci yürütmesini talep ediyoruz.”

“SADECE KAYBETTİĞİMİZ YAKINLARIMIZ İÇİN MÜCADELE VERMİYORUZ”
Adalet Peşinde Aileleri Platformu üyesi Fatma Irmak, yargılamanın yalnızca müteahhitlere odaklandığını ancak sorumluların çok daha fazla olduğunu söyledi.

Adil bir yargılama istediklerini vurgulayan Irmak, “Sizce binlerce kişinin ölümünden sorumlu olan kişiler, İstanbul’da bu sorumluluğu almalı mı? Sizce bu sorumluluğu alıyorlar mı? Eğer bu sorumluluğu alıyorsa neden binalar İstanbul’da çöküyor? Neden bir sorumlu belirlenmiyor? Biz bu mücadeleyi sadece ailelerimizde kaybettiğimiz yakınlar için vermiyoruz. Gelecekte kaybetmekten korktuğumuz yakınlarımız için de veriyoruz” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi