Borrell: “AB, Kıbrıs Türk ayrılıkçı varlığını meşrulaştırma girişimlerini reddediyor”

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Yüksek Komiseri Josep Borrell, AB'nin Kıbrıs Türk ayrılıkçı varlığını meşrulaştırma girişimlerini reddettiğini ve yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanıdığını söyledi.

Bugün Kıbrıs

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’ın 5-6 Temmuz tarihlerinde Şuşa’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı’nın gayrı resmi zirvesine katılımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Borrell, yaptığı yazılı açıklamada Orbán’ın katılımının yalnızca Macaristan ile bu kuruluş arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde gerçekleştiğini ve AB’nin dış temsilciliğini içermediğini vurguladı.

Borrell, Macaristan’ın Türk Devletleri Teşkilatı ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda AB Konseyi’nden herhangi bir talimat almadığını belirtti. Ayrıca, Avrupa Konseyi’nin dönüşümlü başkanlığını yürüten Macaristan’ın, AB’nin dış politikasını temsil etmediğini açıkladı.

Özellikle Kıbrıs konusuna değinen Borrell, Avrupa Birliği’nin Türk Devletleri Örgütü’nün, uluslararası alanda tanınmayan sözde “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni gözlemci olarak tanıma girişimlerini reddettiğini belirtti. Borrell, bu kararın üzücü olduğunu ve örgütün bazı üyelerinin toprak bütünlüğü ilkesine ve Birleşmiş Milletler Şartı’na olan güçlü desteğiyle çeliştiğini ifade etti.

Borrell, AB’nin ilgili BM Güvenlik Konseyi Kararları uyarınca, yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıdığını ve bu duruşun en yüksek siyasi düzeyde defalarca açıkça ortaya konduğunu hatırlattı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi