Güneydoğu Asya’da şeriat isteyen İslam Cemaati örgütü dağıldı

2002'de Bali'deki bombalı saldırıyla gündeme gelmişlerdi.

Endonezya’daki El Kaide bağlantılı İslam Cemaati’nin dağılma kararı aldığı bildirildi.

Örgüt, sosyal medyada 30 Haziran’da yayımladığı videoda faaliyetlerini sonlandırdığını duyurdu.

İslam Cemaati liderleri, videoda Endonezya devletine ve hukukuna saygı göstereceklerini söyledi. Cihatçı Selefi örgüt, ayrıca kontrolündeki okullarda kullanılan ders materyallerinin Sünnilik’e uygun hale getirileceğini ifade etti.

Cakarta merkezli düşünce kuruluşu Çatışma Politikaları Analizi Enstitüsü’nden (IPAC) dün yapılan açıklamada videonun doğrulandığı belirtildi.

Endonezya Ulusal Terörle Mücadele Ajansı (BNPT) gelişmeyle ilgili yorum yapmayı reddederken, yakında basın toplantısı düzenleneceğini duyurdu.

IPAC’tan Sidney Jones, İslam Cemaati’nin kendi denetimi altındaki okulları korumak için böyle bir adım atmış olabileceğini söyledi. Jones, ayrıca örgüt içinde şiddet ve cihat yanlısı liderlerin sayısının azaldığına, kararda bunun da rol oynadığına işaret etti.

Düşünce kuruluşu, Güneydoğu Asya’da şeriatla yönetilen bir İslam devleti kurmayı amaçlayan örgütün Singapur, Malezya ve Filipinler de birimlerinin olduğuna dikkat çekti.

Jones, yakın zamanda olmasa da gelecekte İslam Cemaati’nin tekrar örgütlenip Endonezya’da saldırılar düzenleyebileceğini savundu.

Cakarta’daki düşünce kuruluşu Radikalizm ve Radikalleşmeden Uzaklaşma Çalışmaları Merkezi’nden Adhe Bhakti de İslam Cemaati’nin Endonezya’da çeşitli kollarının olduğuna ve bunların kararı tanımayabileceğine işaret etti.

Örgüt, Endonezya’nın Bali Adası’nda 12 Ekim 2002’de düzenlenen saldırıyla adını duyurmuştu. Bombalı saldırıda çoğu Avustralyalı olmak üzere 22 ülkeden 204 kişi öldürülmüş, 209 kişi de yaralanmıştı.

İslam Cemaati saldırıyı üstlenmese bile örgütte olaydan sorumlu tutulan üç kişi 2008’de idam edilmişti.

Independent Türkçe, CNN, ABC

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi