Fransa genel seçimlerinin ilk turunda Türk kökenli milletvekili adayları elendi

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin (RN) birinciliğiyle sonuçlanan Fransa genel seçimlerinin ilk turunun ardından farklı partilerden listeye giren 7 Türk kökenli milletvekili ikinci tura kalamadı.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) birinci sırada yer aldığı Fransa genel seçimlerinin ilk turunun ardından farklı partilerden listeye giren 7 Türk kökenli milletvekili adayların hiçbiri ikinci tura kalamadı.

Ülkenin kaderini belirleyecek seçimlerin ikinci turu 7 Temmuz’da yapılacak. Katılımın ve ilginin yüksek olduğu, 577 yeni milletvekilinin seçileceği seçimlerde dört farklı partiden toplamda yedi Türk kökenli milletvekili adayı bulunuyor: Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cumhuriyet için Hep Birlikte (Ensemble) ittifakından iki aday, Divers hareketinden iki aday, radikal sol parti “İşçi Mücadelesi” Partisi’nden (LO) iki aday ve merkez sağ Cumhuriyetçilerden (Les Républicains) bir aday.

İKTİDAR PARTİSİNDEN İKİ ADAY
Cumhurbaşkanı Macron’un Ensemble listesinden aday olan 23 yaşındaki Elisa Demir, Mardin’den Fransa’ya göç eden bir Türk kızı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı, Paris’e yakın Val-d’Oise ilinin 9. seçim bölgesinden adaylığını koyan Demir, ilk turdaki seçimlerde oyların yüzde 14,60’ını alarak elendi. Açıklanan resmi sonuçlara göre 6.149 oy aldı.

Mehmet Ceylan yine Türkler’in yoğun yaşadığı Güney ve Batı Creteil kentinlerini de içine alan Val de Marne ilinin 2. seçim bölgesinden, iktidardaki Renaissance partisininden adaylığını koydu. İlk turda oyların yüzde 16,04’ünü alarak üçüncü sıraya yerleşti. Fakat, bölgede Yeni Halk Cephesi’nden Clémence Guetté’nin yüzde 55’lik oy oranıyla salt çoğunluğu sağlaması nedeniyle ikinci tura kalamadı. Ceylan bir önceki seçimlerde iktidar partisinden yerel seçimlere katılmıştı ve aynı bölgeden milletvekili Frederic Descrozaille’in Ulusal Meclis’teki danışmanlığı görevini yürütmüştü.

Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti listesinden aday olan Jean-Pierre Yalçın ise, Val d’Oise ilinin 7. seçim bölgesinden adaylığını koydu. 2020 yılında 25 yaşındayken Saint-Brice-sous-Forêt’te Alain Lorand ile birlikte en genç belediye meclis üyesi olarak seçilen Yalçın, 2014’ten bu yana seçilmiş temsilci olarak görev almakta. Yalçın, ilk turda oyların yüzde 8,79 oy ile dördüncü olarak yarıştan elendi.

RADİKAL SOL PARTİDEN İKİ ADAY
Radikal sol parti İşçi Mücadelesi (LO) listesinden aday olan Ali Kaya, Yvelines ilinin 7. seçim bölgesinden adaylığını koymuştu. Kaya, oyların yüzde 0,92’sini aldı. Yine LO’dan listeye giren Naci Yıldırım, Haute Savoie’da 2. seçim bölgesinden aday olmuştu. Yıldırım oyların yüzde 0,58’ini aldı.

Merkez Divers hareketinden listeye giren Serjan Kırma, Seine-Saint-Denis’in 12. seçim bölgesinden adaylığını koyarken aynı partiden listeye giren bir diğer isim ise Sinan Borsan’dı. Kırma, yayınlanan seçim sonuçlarına göre oy alamadı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi