BM Temsilcisi Stewart, New York Öncesi Tatar ile görüştü

Görüşmede, ara bölgenin askerileştirilmesi ve gerilimi azaltma çabalarına yönelik endişeler dile getirildi. Stewart, Güvenlik Konseyi'ne sunacağı rapor hakkında da bilgi verdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Kıbrıs Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart, New York öncesi liderle görüşme programı kapsamında Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar ile bir araya geldi.

Stewart’ın Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmek üzere BM Merkezi’nin bulunduğu New York’a gidişi öncesinde yapılan görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmenin ardından Tatar ve Stewart açıklamalarda bulundu.

Colin Stewart, görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Tatar’la, bu hafta sonu New York’a yapacağı seyahati ele aldıklarını belirterek, 11 Temmuz’da Konsey’e brifing vereceğini, ağustosun ilk günlerinde ise adaya geri dönmeyi planladığını belirtti.

Görüşmede, Konsey’e aktarmayı planlandığı ana konuların konuşulduğunu söyleyen Stewart, bu konuların Genel Sekreter’in Konsey’e sunacağı raporda da yer alacağını ifade etti.

Özellikle, “her iki tarafın da rahatsız edici bir hızla ilerlettiği ara bölgenin askerileştirilmesi” konusundaki endişelerini paylaştığını kaydeden Stewart, “Güvenlik Konseyi, taraflardan karşılıklı olarak gerilimi azaltmayı değerlendirmelerini talep etmesine rağmen bu konuda hiçbir ilerleme kaydedilmediğini görüyoruz” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi