Ukraynalı mahkumlar savaşa alınıyor; cinayet hükümlülerini de kapsıyor

Mahkumlar mülakat, sağlık muayenesi ve mahkumiyetlerinin gözden geçirilmesinden sonra şartlı tahliyelerine hak kazanabiliyor.

Ukrayna’da hükümlülere Rusya’ya karşı savaşta hizmet etmeleri karşılığında özgürlüklerine kavuşmaları teklif ediliyor. Cinayet hükümlüleri de teklif kapsamı içinde.

Ancak tecavüz, cinsel saldırı, iki ya da daha fazla kişiyi öldürme ya da Ukrayna’nın ulusal güvenliğine karşı işlenen suçlardan hüküm giyenler bu tekliften yararlanamıyor.

Ukrayna’nın askere alma adımları, ilk kez hapishane nüfusuna yönelmiş oldu. Mahkumlar mülakat, sağlık muayenesi ve mahkumiyetlerinin gözden geçirilmesinden sonra şartlı tahliyelerine hak kazanabiliyor.

Şartlı tahliye edilen mahkumlar, birliklerine katılmadan önce silah kullanmayı ve diğer savaş temellerini öğrendikleri kamplarda temel eğitime alınıyor.

Ukrayna Adalet Bakan Yardımcısı Olena Vysotska’nın AP’ye verdiği bilgiye göre, geçen ay tartışmalı seferberlik yasası ile parlamentonun bu tür asker alımını onaylamasının ardından 3 binden fazla mahkûm şartlı tahliye edildi ve askerî birliklerde görevlendirildi.

Adalet Bakanlığı’nın tahminlerine göre yaklaşık 27 bin mahkûm daha yeni programa katılabilir.

Vysotska, “Motivasyonun çoğu mahkûmların eve kahraman olarak dönmek istemelerinden kaynaklanıyor, hapishaneden eve dönmek değil” dedi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi