Almanya’daki ABD üslerinde ‘terör tehdidi’: 10 yıl sonra alarm seviyesi ‘Charlie’ye yükseltildi

Avrupa'daki bir üste görevli ABD'li yetkililerden biri, CNN'e yaptığı açıklamada Charlie seviyesindeki alarmın güvenilir kaynaklardan “aktif bir tehdit” istihbaratı alındığı anlamına geldiğini söyledi.

Almanya’daki birçok Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üssünde, Pazar akşam saatleri itibariyle alarm seviyesi “Charlie”ye yükseltildi.

ABD merkezli haber kanalı CNN’in web sitesinde Pazar günü Natasha Bertrand ve Oren Liebermann imzasıyla yayınlanan haberde, Almanya’da bulunan ABD üslerindeki alarm seviyesinin “en azından 10 yıldır ilk defa” Charlie seviyesine çıkarıldığı aktarıldı.

Avrupa’daki bir üste görevli ABD’li yetkililerden biri, CNN’e yaptığı açıklamada Charlie seviyesindeki alarmın güvenilir kaynaklardan “aktif bir tehdit” istihbaratı alındığı anlamına geldiğini söyledi.

ABD ordusunun uyarı sisteminde beş seviye bulunuyor: Normal, Alpha, Bravo, Charlie ve Delta.

Normal seviyesi “bilinen herhangi bir düşman ya da tehdidin olmadığı” anlamına gelirken Alpha seviyesi “muhtemel terör tehdidini”, Bravo seviyesi “artan ve tahmin edilebilir terör tehdidini”, Charlie seviyesi “her an bir terör saldırısının olabileceğini” ve Delta seviyesi ise gerçekleşmekte olan bir saldırıyı işaret ediyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi