Fransa’da tarihi seçim: Seçmen sandığa gidiyor, aşırı sağ önde

Fransız seçmen, aşırı sağın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden birinci çıkması üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parlamentoyu feshederek aldığı erken seçim kararı üzerine, seçimlerin ilk turunda oy kullanacak.

68 milyon 400 bin nüfuslu ülkede yaklaşık 49,5 milyon Fransız seçmen, 5 yıl boyunca kendilerini Ulusal Meclis’te temsil edecek 577 milletvekilini belirlemek için sandık başına gidecek.

Fransa’da 4 bin 9 milletvekili adayının yarışacağı seçimin ikinci turu ise 7 Temmuz’da yapılacak. Adayların yüzde 41,1’i kadınlardan oluşuyor.

Fransa’da sandık başına gidemeyen seçmenler, kendileri adına oy kullanması için başka bir seçmene vekalet verebiliyor. Bu kapsamda, Fransa İçişleri Bakanlığının verilerine göre, seçimin ilk turunda oy kullanmak için vekalet veren seçmen sayısı yaklaşık 2 milyon 125 bin olarak açıklandı.

2022’deki genel seçimlerin ilk turunda bu sayı 1 milyon olarak açıklanmıştı. Bu yıl kayda değer oranda artan vekalet sayısı, ülkede erken genel seçimde sandığa gidenlerin oranının yüksek olacağının göstergesi oldu.

Oy kullanma işlemi Fransa’nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek. Paris gibi büyük kentlerde ise saat 20.00’ye kadar oy kullanılabilecek.

İlk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar, ikinci tura katılabilecek.

SEÇİM 3 ANA İTTİFAK ETRAFINDA DÖNÜYOR
Seçimlere aşırı sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Birlik (RN), merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) partisinin lideri Eric Ciotti ve bazı LR adaylarıyla ittifak içinde katılıyor.

Aşırı sağcıların seçimde galip gelmesinden endişe eden sol ve çevreci partiler de Halk Cephesi ittifakını kurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans, iktidarın ortakları Demokrasi Hareketi (MoDem) ve Horizons (Ufuklar) ile “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” başlığı altında ittifaka gitti.

Aşırı sağ galibiyete koşuyor

Genel seçimler öncesi yapılan son anketlere göre, aşırı sağın yüzde 36 civarında oyla tarihi bir zafer kazanması bekleniyor.

Macron’un erken seçim kararı “büyük risk” olarak nitelendirilirken, Ulusal Birlik’in 28 yaşındaki lideri Jordan Bardella “Yurttaşlarımız, yasaların uygulanmadığını ve devletin güçlünün karşısında zayıf kaldığı yönünde bir hisse sahip” diye konuştu.

Euronews’in haberine göre, Ulusal Birlik (RN) partisinin seçimi kazanması durumunda Fransa, İkinci Dünya Savaşı’ndaki işgalci Nazi yönetiminden bu yana ilk kez aşırı sağcı bir hükümet tarafından yönetilecek.

Fransa’nın “iç savaş” riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan Macron, Brüksel’deki Avrupa zirvesinde yaptığı konuşmada, Fransa’da “sınırsız ırkçılık ve antisemitizmin” yayıldığını söyledi.

Sosyalist Parti ile ilişkili bir Fransız düşünce kuruluşu olan Jean-Jaurès Vakfı fikir direktörü Antoine Bristielle, Macron’un seçim çağrısı yapmasından bu yana Fransa’nın siyasi geleceğini okumanın zor olduğunu ifade ederek, “Macron giderek daha öngörülemez hale geliyor. Sanki ülkeyi bir Netflix dizisindeki gibi yönetiyor ve her bölümün sonuna heyecan verici bir sahne koyması gerekiyor” dedi.

T24

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi