Erdoğan’dan temmuz ayında yoğun diplomasi trafiği

20 Temmuz'da Kıbrıs'a gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan, Azerbaycan, ABD'ye giderek uluslararası zirvelere katılacak.

Erdoğan, 3-4 Temmuz’da Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde, 6 Temmuz’da Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’nde, 9-11 Temmuz’da ise NATO Liderler Zirvesi’nde birçok mevkidaşıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Zirvelerde başta Gazze ve Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler, terörle mücadele, uluslararası teşkilatlardaki işbirliğini geliştirecek adımların ele alınması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3-4 Temmuz’da Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak.

Erdoğan, 6 Temmuz’da ise Azerbaycan’ın Şuşa kentinde düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi’ne iştirak edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın temmuz ayındaki yoğun diplomasi trafiğinin en önemli ayaklarından biri de ABD olacak.

Erdoğan, 9-11 Temmuz tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington DC’de düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’ne katılacak.

Erdoğan’ın temmuz ayında gerçekleştireceği zirvelerde mevkidaşlarıyla çok sayıda ikili görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor. Erdoğan ayrıca 20 Temmuz’da 1974 Kıbrıs Harekatının 50’inci yıldönümünde adaya gelecek.

AA’nın aktardığına göre uluslararası teşkilatlar kapsamındaki işbirliğini geliştirecek adımların da ele alınacağı zirvelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en önemli gündem maddelerinden biri Gazze olacak.

Zirvelerde Rusya-Ukrayna savaşı, terörle mücadelede işbirliği, ekonomik ve ticari işbirliği konuları de ele alınacak.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi