Biden’dan eşcinsel gazilere af: “Tarihi yanlışı düzelttim”

Biden’ın affı, 1951 ile 2013 yılları arasında suçlanan yaklaşık 2.000 gaziyi kapsıyor. Başkan açıklamasında "tarihi bir yanlışı” düzelttiklerini belirtti.

Amerikan başkanı Joe Biden “tarihi bir yanlışı düzelttiğini” belirterek 1951 ile 2013 yılları arasında eşcinsellikle suçlanan 2.000 kişiye af çıkarttı.

Amerikan Başkanı Joe Biden askeri mahkemeler tarafından eşcinsel ilişki nedeniyle mahkum edilen ABD’li gazilere af çıkardı.

Biden ayrıca, “Bugün, yönelimlerinden dolayı mahkum edilen birçok gaziyi affederek tarihi bir yanlışı düzeltiyorum. Cesaretleri ve fedakarlıklarına rağmen, binlerce asker, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri nedeniyle ordudan zorla çıkarıldı. Bu vatansever Amerikalılardan bazıları mahkemeye çıkarıldı ve bu büyük adaletsizliğin yükünü on yıllardır taşıyorlar,” ifadelerini kullandı.

ABD’nin eski başkanlarından Bill Clinton döneminde, “Sorma-Söyleme” (“Don’t ask, don’t tell” – DADT) adı verilen bir politika yürürlüğe girmişti. 1993 yılında çıkarılan bu yasaya göre, LGBT askerler cinsel yönelimlerini açıklayamazlar ve cinsel yönelimleri tespit edildiğinde ordudan ihraç edilirlerdi.

ABD’nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, 2011 yılında bu yasayı yürürlükten kaldırmıştı.

“Sorma-Söyleme” politikasından önce, LGBT bireylerin orduya katılması tamamen yasaktı.

Afla beraber, mahkumiyetlerinin iptal edilmesini isteyenler artık bir af belgesi için çevrimiçi başvurabilecekler ve daha yararlanamadıkları haklara ulaşabilecekler.

Af belgesini elinde bulunduran kişiler, daha sonra ihraç şartlarının iyileştirilmesi sürecine başlayabilecekler. Ancak bu sürecin ne kadar süreceği veya hak sahibi olabilecek gazilere yönelik ek kaynakların tahsis edilip edilmeyeceği konusunda bir zaman çizelgesi henüz açıklanmadı.

Yasanın kaldırılmasından önce askerler mahkumiyet, ordudan “onursuzca ihraç edilme”, maaş ve ödeneklerin kaybı gibi sonuçlarla karşılaşabiliyorlardı.

Başkanlığı boyunca, Biden affetme yetkisini büyük ölçüde şiddete bulaşmamış uyuşturucu suçlularını affetmek için kullandı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi