Kremlin’den AB’nin ‘Rusfobik’ üst düzey görev dağılımına eleştiri: İlişkiler için kötü

AB liderleri, Ursula von der Leyen'in Avrupa Komisyonu başkanlığı ve Kaja Kallas'ın bir sonraki AB dış politika şefi olması konusunda uzlaşırken, Kremlin bu görev dağılımına yönelik memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Cuma günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB)-Rusya ilişkilerinin düzelme ihtimalinin birliğin önceki gece kararlaştırdığı üst düzey dağılımının ardından azaldığını belirtti.

Peskov, Avrupa Komisyonu başkanlığı için yeniden aday gösterilen Ursula von der Leyen ve bir sonraki AB dış politika şefi olarak seçilen Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın isimlerini özellikle zikretti.

“Von der Leyen, AB ile Rusya arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi taraftarı değil,” diyen Peskov sözlerine şöyle devam etti: “Biz onu böyle tanıyoruz, böyle hatırlıyoruz.”

Peskov’un yorumlarının iki ülke arasındaki normalleşmeye yönelik herhangi bir spesifik girişimle ilgili olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Brüksel ve Moskova arasındaki ilişkiler, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği “özel askeri operasyondan” bu yana soğuk bir seyir izliyor.

Peskov, Kallas ile ilgili olarak yaptığı açıklamada da Estonya Başbakanı’nın “şimdiye kadar diplomatik eğilimler göstermediğini” söyledi.

Peskov, Kallas için ayrıca, “Aramızda uzlaşmaz ve hatta bazen kuduzluk seviyesinde Rusfobik (Rusya karşıtı) açıklamaları ile tanınıyor” ifadelerini kullandı.

Kallas, Kremlin’in AB içindeki en açık sözlü eleştirmenlerinden biri olarak görülüyor.

Moskova’nın 2022’de Ukrayna’ya yönelik geniş çaplı işgalini başlatmasından bu yana, Rusya’yı yaptırımlarla cezalandırmak, Kiev’e askeri destek göndermek ve bloğun kendi savunma kapasitesini güçlendirmek için AB içinde itici bir güç oldu.

Kallas, Rusya’ya yönelik eleştirel tavrının yanı sıra Estonya’daki Sovyet dönemi İkinci Dünya Savaşı anıtlarını kaldırma çabaları nedeniyle de Moskova’nın hedefinde. Kremlin, “tarihi hafızaya yönelik düşmanca eylem” olarak nitelendirdiği bu hamlenin ardından Kallas’ı arananlar listesine aldı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi