Biden’ın Trump karşısındaki performansı TIME kapağında: Demokratlar ‘Panik’ içinde

TIME dergisinin son sayısında Joe Biden'ın eleştirilere neden olan münazara performansı vardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ünlü haber ve politika dergisi TIME, Perşembe akşamı Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçilerin adayı eski Başkan Donald Trump’ın kozlarını paylaştığı ilk yayın sonrası, Biden’ın eleştirilere neden olan performansını kapağına taşıdı.

Haftalık derginin kapağında sade bir kırmızı fon üzerinde “Panik.” ifadesi ve Biden’ın yürürken bir fotoğrafı vardı.

Başkan Biden, CNN kanalında yayınlanıp 90 dakika süren program boyunca, özellikle münazaranın girişinde sıkça bocalamış, duraksayan ve durağan ifadeleri Demokrat Parti içinden de eleştirilere yol açmıştı.

ABD’nin eski başkanlarından Barack Obama’nın basın danışmanlığını yapmış, partinin ünlü figürlerinden Van Jones, CNN’e verdiği demeçte Joe Biden’ın performansı için “Hiç de iyi değildi” ifadelerini kullandı. Jones, sosyal medya platformu X’te yaptığı bir paylaşımda, “Biden’ı seviyorum ama bu akşamki tartışma canımı acıttı” dedi.

Bir başka Demokrat Rosemarie DeAngelis, Demokratların adayı Biden için “bu gece ihtiyacımız olan kıvılcıma sahip değildi” yorumunu yaptı.

İlerleyen günlerde Joe Biden’ın adaylığının parti içinde yeni tartışmaları körükleyeceğini belirten DeAngelis, “İleriye dönük zorluk da bu olacak. Henüz haziran ayındayız ama sürdürebilecek mi?” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris de Biden’a yöneltilen eleştirileri kabul edip, tartışmanın giriş bölümündeki performansının yavaş kaldığını ama güçlü bir şekilde bitirdiğini söyledi.

81 yaşında olan ABD Başkanı, 5 Kasım’da 60’ıncısı yapılacak başkanlık seçimlerinden günler sonra yeni yaşından gün alacak.

Yayından hemen sonraki gün Kuzey Carolina’daki mitinge katılan Biden, “Açık konuşayım, genç olmadığımı biliyorum” dedi ve ekledi, “Eskisi kadar rahat yürüyemiyorum, düzgün konuşamıyorum. Eskisi kadar iyi tartışamıyorum. Ama gerçekleri nasıl söyleyeceğimi hala biliyorum. Doğruyu yanlışı ayırt edebiliyorum. Bu işin nasıl yapılacağını biliyorum. Milyonlarca Amerikalı gibi ben de biliyorum ki, yere düştüğünüzde ayağa kalkarsınız.”

Biden’ın bu sözleri münazara performansına yöneltilen eleştirilerin bir kabulü olarak görüldü.

Kuzey Karolina’nın Raleigh kentindeki mitingde 18 dakika boyunca konuşan Biden, Perşembe gecesi CNN’deki münazarada olduğundan çok daha canlı bir görüntü sergiledi ve sosyal medyada “işte dün gece ihtiyacımız olan performans buydu” yorumlarına yol açtı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi