Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda MIT ilk sırada

QS 2025 Dünya Üniversiteleri Sıralaması'nda MIT liste başını kaptırmazken, onu İngiltere'den Imperial College London ve Oxford takip etti.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinin değerlendirdiği QS 2025 Dünya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı.

Bu yıl da Amerika Birleşik Devletleri’nim (ABD) önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) 13. kez listenin başını çekerken, onu İngiltere’den Imperial College London ile Oxford Üniversitesi izledi.

Harvard Üniversitesi 96.8 puanla bu yıl da dördüncü sırada yer alırken, onu 96.7 puanla beşinci sırada yer alan Cambridge Üniversitesi takip etti.

Bu yıl ilk 500 üniversite listesine Türkiye’den de 5 üniversite girdi. Sırasıyla; ODTÜ 285., İstanbul Teknik Üniversitesi 326., Koç Üniversitesi 401., Boğaziçi Üniversitesi 418. ve Bilkent Üniversitesi 477. sırada yer aldı.

Dünyanın önde gelen üniversitelerinin sıralandığı liste için bu yıl 1.500’ün üzerinde üniversite incelenerek şimdiye kadar ki en kapsamlı çalışma yapıldı.

Değerlendirme milyonlarca akademik makale ve uzman görüşünün analizine dayanıyor.

Sıralamada kullanılan ölçütler arasında akademik itibar ve işveren itibarı, öğretim üyesi-öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, uluslararası öğretim üyesi oranı, uluslararası öğrenci oranı, uluslararası araştırma ağı, istihdam sonuçları ve sürdürülebilirlik yer aldı.

Sıralamaya, 197 ülkeyle en yüksek sayıda eğitim kurumu sokmayı başaran ülke ABD olurken, Avrupa ülkeleri de benzer bir başarı elde etti. Büyük çoğunluğu İngiltere’de olmak üzere Avrupa üniversiteleri ilk 10 sıranın yarısına sahip oldu.

İngiltere, ilk 10’da yer alan dört üniversitesiyle sıralamada ikinci en yüksek üniversite sayısına sahip oldu ülke oldu.

AVRUPA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ
QS’e göre, 2025 yılının Avrupa’daki en iyi üniversitesi, dünya çapında da ilk 3’te yer alan Imperial College of London (98.5) olurken onu Oxford Üniversitesi (96.9) izledi.

Cambridge Üniversitesi (96.7), ETH Zürih (93.9) ve University College of London (91.6) Avrupa eğitim kurumları arasında ilk 10’da yer aldı.

ETH Zürih ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) ile İngiltere’den sonra Avrupa’da ilk 10’da en fazla eğitim kurumu bulunan İsviçre olurken, Fransa ve Almanya da sırasıyla Universite PSL ve Münih Teknik Üniversitesi ile Avrupa sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardı.

MANSİYON ÖDÜLLERİ
ABD ve İngiltere’den sonra, Çin 71 üniversite ile listede en fazla üniversiteye sahip ülke oldu.
İki Çin üniversitesi, Pekin Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi, sırasıyla 88.5 ve 86.5 puanlarıyla ilk 20’de yer alıyor.
Singapur’daki üniversiteler de listede üst sıralarda yer aldı; Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ilk 10’a girerken, Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) dünya çapında 14. sırada yer aldı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi