Fransa’da Beşar Esad hakkında çıkarılan tutuklama emri yürürlükte kalacak

Fransa'nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkında savaş suçları nedeniyle çıkardığı tutuklama emri Paris temyiz mahkemesince onaylandı. Böylece bir devlet başkanının kişisel dokunulmazlığının mutlak olmadığı ilk kez kabul edilmiş oldu.

Paris temyiz mahkemesi Çarşamba günü, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriye’de işlenen savaş suçlarına dahil olduğu iddiasıyla çıkarılan uluslararası tutuklama emrinin geçerli ve yürürlükte olduğuna karar verdi.

Suriye Devlet Başkanı Esad’a karşı şikayette bulunan davacıları ve sivil toplum kuruluşlarını temsil eden avukatlar Jeanne Sulzer ve Clemence Witt, kararın tarihi bir karar olduğunu belirtti.

Avukatlar yaptıkları açıklamada, “Bir ulusal mahkeme, görevdeki bir devlet başkanının kişisel dokunulmazlığının mutlak olmadığını ilk kez kabul ediyor” dedi.

Mayıs ayında Fransız terörle mücadele savcıları, Paris temyiz mahkemesinden, Esad’ın görevde olan bir devlet başkanı olarak mutlak dokunulmazlığa sahip olduğunu belirterek Suriye devlet başkanı hakkındaki tutuklama emrinin kaldırılması yönünde karar vermesini talep etmişti.

Fransız adli makamları geçen Kasım ayında Esad hakkında uluslararası tutuklama emri çıkardı. Aynı zamanda 4. Zırhlı Tümen komutanı kardeşi Maher Esad ve iki Suriyeli general, Ghassan Abbas ve Bassam al-Hassan, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlara ortak oldukları iddiasıyla tutuklandı. Savaş suçları arasında, 2013 yılında Şam’ın muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlenen kimyasal saldırı da yer alıyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi