NATO Genel Sekreterliği’ne Hollanda Başbakanı Mark Rutte atandı

Rutte'nin 9-11 Temmuz'da yapılan NATO Liderler Zirvesi'nde yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor.

NATO’nun Genel Sekreterliği’ne Hollanda Başbakanı Mark Rutte atandı. Jens Stoltenberg, halefi Rutte’yı̇ “gerçek Transatlantı̇kçı̇, güçlü lı̇der ve uzlaşı kurucu” sözleriyle övdü. 10 yıldan uzun süredir genel sekreterlik görevini üstlenen Stoltenberg ayrıca “NATO’yu emin ellere bıraktığımı biliyorum” diye ekledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreterliği için bloğun 32 üyesinin tamamının onayını aldı. Rutte, “Trump’a fısıldayan adam”, “Teflon Mark” ve “Bay Hayır” olarak nitelendiriliyor ve liderlerle kurduğu iyi ilişkilerle biliniyor.

Rutte’nin 9-11 Temmuz’da yapılan NATO Liderler Zirvesi’nde yeni genel sekreter olarak tanıtılması bekleniyor.

NATO’nun internet sitesinden yapılan duyuruda, “26 Haziran 2024 Çarşamba günü Kuzey Atlantik Konseyi, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi Jens Stoltenberg’in yerine NATO’nun bir sonraki Genel Sekreteri olarak atamaya karar verdi. Rutte, İttifak’ın başında geçirdiği on yılın ardından Stoltenberg’in görev süresinin dolacağı 1 Ekim 2024 tarihinden itibaren Genel Sekreterlik görevini üstlenecek” denildi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis de NATO Genel Sekreterliği için aday olduğunu açıklamıştı. Ancak geçen günlerde Iohannis’in adaylıktan çekilmesiyle Rutte’nin de görevi devralacağı kesinlik kazanmıştı.

GÖREVİ 1 EKİM’DE DEVRALACAK
Hollanda Başbakanı Rutte, görevi 1 Ekim’de Jens Stoltenberg’den devralacak.

Rutte, Hollanda’da koalisyon hükümetinin bozulması üzerine 7 Temmuz 2023’te istifa etmiş ve yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdürüp ardından aktif siyaseti bırakacağını duyurmuştu.

Stoltenberg’in görevinin bir dönem daha uzatılmayacağının kesinleşmesinin ardından Rutte, NATO Genel Sekreterliği adaylığını açıklamıştı.

Kısa sürede birçok ülkenin desteğini kazanan Rutte, son olarak 18 Haziran’da Macaristan’ın onayını almıştı.

Genel sekreterler toplantılara başkanlık eder ve konsensüsle işleyen örgütün sorunsuz çalışmasını sağlamak için üye ülkeler arasında hassas istişarelere rehberlik eder. NATO lideri aynı zamanda kararların uygulamaya konulmasını sağlar ve tüm üyeler adına konuşur.

RUTTE’DEN İLK AÇIKLAMA
Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “NATO Genel Sekreteri olarak atanmak büyük bir onur” ifadesini kullandı.

İttifakın, kolektif güvenliğin temel taşı olduğunu ve öyle kalacağını vurgulayan Rutte, şunları kaydetti:

“Bu organizasyona liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluk. Bana güvendikleri için tüm müttefiklere minnettarım. Son 10 yıldır NATO’ya olağanüstü liderlik sağlayan ve her zaman büyük hayranlık duyduğum Jens Stoltenberg’in halefi olarak ekim ayında büyük bir gayretle bu görevi üstlenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ
Rutte, 26 Nisan’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü. Türkiye de NATO Genel Sekreterliği için Rutte’yi desteklediğini ittifak üyelerine bildirmişti.

Rutte, Erdoğan’la yaptığı görüşmenin ardından Türkiye’nin NATO’da çok önemli bir müttefik olduğunu ve ABD’nin ardından NATO bünyesindeki en büyük ikinci askeri gücü temsil ettiğini söylemişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi