ABD, Kenya’yı “NATO üyesi olmayan önemli müttefik” olarak ilan etti

Kenya, "NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik" ünvanını alan ilk Sahra Altı Afrika ülkesi oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Kenya’yı “NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik” olarak ilan etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “1961 tarihli Dış Yardım Yasası’nın 517. bölümü de dahil olmak üzere, ABD Anayasası ve yasalarının Başkan olarak bana (Biden) verdiği yetkiye dayanarak, Kenya’yı Yasa ve Silah İhracatı Kontrol Yasası amaçları doğrultusunda ABD’nin NATO Dışı Önemli Müttefiki ilan ediyorum.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Kenya’nın, “IŞİD ve Eş-Şebab ile mücadelesine, Ukrayna’ya desteğine ve Haiti’ye uluslararası müdahale gücü konuşlandırmaya izin vermesi dahil ABD’nin ulusal güvenlik önceliklerine verdiği desteğe” işaret edildi.

Kenya, “NATO üyesi olmayan önemli bir müttefik” ünvanını alan ilk Sahra Altı Afrika ülkesi oldu.

Kenya, Avrupa Birliği (AB) ile 2023 yılında da ikili ticaret hacmini artırmayı hedefleyen ekonomik ortaklık anlaşmasına imza atmıştı. Kenya, Avrupa’ya çay, kahve, çiçek ve meyve gibi ürünler satarken; Avrupa ülkeleri de Kenya’ya daha çok kimyasal ürünler ve makine ihraç ediyor.

NATO üyesi olmayan diğer önemli müttefikler arasında Arjantin, Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kolombiya, Mısır, İsrail, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Fas, Yeni Zelanda, Pakistan, Filipinler, Katar, Güney Kore, Tayland ve Tunus yer alıyor.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi